A BRICS-országok egy új közös valuta létrehozásán szorgoskodnak
A BRICS-országok állítólag egy új közös valuta kifejlesztésén dolgoznak. Ezt várhatóan a BRICS-vezetők következő csúcstalálkozóján vitatják majd meg egy magas rangú orosz tisztviselő szerint. „A nemzeti valutákban történő elszámolásra való áttérés az első lépés. A következő az, hogy a közeljövőben kialakítsunk egy digitális vagy valamilyen más formájú, de alapvetően új valuta forgalmát.” – idézték Alekszandr Babakov, az orosz Állami Duma elnökhelyettesét, aki múlt csütörtökön az Újdelhiben megrendezett indiai-orosz üzleti fórumon nyilatkozott erről. „Úgy gondolom, hogy a BRICS-vezetők csúcstalálkozóján jelentik majd be a projekt megvalósítására való szándéknyilatkozatot.”
A BRICS-országok közé Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrikai Köztársaság tartozik. Azonban az elmúlt években számos más ország is kifejezte érdeklődését a gazdasági blokkhoz való csatlakozás iránt, köztük Argentína, Irán, Indonézia, Törökország, Szaúd-Arábia és Egyiptom. A következő BRICS-csúcstalálkozónak augusztusban Dél-Afrika ad majd otthont.
A BRICS-országok közötti, a nemzeti valutákban történő elszámolásnak már konkrét lépései is voltak. A közelmúltban Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök megállapodott abban, hogy a kínai jüant fogadják el a feltörekvő gazdaságokkal történő kereskedelemben elszámolási valutaként. A kínai kormány kétoldalú megállapodást írt alá Brazíliával is, hogy megkönnyítsék a nemzeti valutájukban történő kereskedelmet.
Közös valuta lesz Kína vezetésével?
Babakov nyilatkozatában nyitva hagyta annak a lehetőségét is, hogy a BRICS-országokon belül létrejöjjön egy egységes valuta. Ez mögött esetlegesen arany, valamint más nyersanyagok, például ritkaföldfémek vagy földterületek állhatnak fedezetként.
A múlt csütörtöki indiai-orosz üzleti fórumon Babakov hangsúlyozta, hogy Indiának és Oroszországnak új gazdasági társulást kell létrehoznia egy új, közös valutával. De megjegyezte, hogy Kína döntő szerepet játszhat a három ország közös valutájának kialakításában. Az India TV idézte őt:
„Újdelhi, Peking és Moszkva azok a nemzetek, amelyek most egy többpólusú világot hoznak létre, amelyet a kormányok többsége támogat. Összetételének alapja egy olyan stratégián alapuló új monetáris kapcsolatok bevezetése kell, hogy legyen, amely nem az amerikai dollárt vagy az eurót védi. Hanem egy olyan új valutát alkot meg, amely alkalmas arra, hogy közös céljainkat szolgálja.”
Az orosz tisztviselő elégedettségét fejezte ki országa gazdasági helyzetével kapcsolatban is, miközben bírálta Joe Biden amerikai elnököt és az Európai Uniót. Úgy érvelt, hogy a dollár és az euró Washington és London érdekeit szolgálja, nem pedig a szélesebb globális közösségét. Hangsúlyozta azt is, hogy nem ismerik el Oroszországot, Indiát és Kínát egyenrangú partnerként.
Ez a cikk is érdekelhet: Egy kínai közgazdász a kínai kriptotilalom felülvizsgálatát kéri