A BRICS-szövetség hamarosan a globális GDP felét adhatja
A BRICS-országok gyorsan a világgazdaság meghatározó szereplőivé válhatnak, és a következő 10-15 évben várhatóan együttes GDP-jük meghaladhatja a világ gazdasági teljesítményének felét. Legalábbis ezt az optimista előrejelzést hangsúlyozzák a BRICS motorját jelentő oroszok. Ezúttal Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes a Rosszija-24-nek adott szerdai interjújában emelte ki a BRICS-blokk növekvő befolyását. Novak arról beszélt, hogy aktuálisan a BRICS a globális GDP mintegy 35%-át teszi ki, és ez a szám évről-évre növekedést mutat. Ez az optimista meglátás a BRICS-országok növekvő gazdasági súlyát tükrözi. Ezen országok együttes teljesítménye már most meghaladja a G7-ekét.
A BRICS nagyon bizakodó a jövőt illetően
Az eredetileg Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítő BRICS 2024-ben jelentősen kibővült. Egyiptom, Etiópia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is csatlakoztak a szövetséghez. Ez a bővítés tükrözi a BRICS növekvő befolyását, mert a szövetséget egyértelműen a nyugati dominanciájú gazdasági intézmények ellensúlyaként igyekeznek pozícionálni. A bővítés növeli a BRICS globális energetikai befolyását, mivel Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek kulcsfontosságú olajtermelők. De a közel-keleti és afrikai országok bevonásával tovább erősíti geopolitikai jelenlétét. Az új tagok különböző gazdasági erősségekkel rendelkeznek, így Irán stratégiai energia- és kereskedelmi kapcsolatokat hoz a közösségbe. Míg Egyiptom és Etiópia Afrika képviseletét erősíti. Ez a váltás jelzi a BRICS azon szándékát, hogy a globális kormányzás átalakítására törekszik.
Az októberi BRICS fórumon Vlagyimir Putyin orosz elnök azt állította, hogy a BRICS-országok részesedése a globális bruttó hazai termékből (GDP) már meghaladja a G7-ekét, és tovább növekszik. Hangsúlyozta a BRICS-országok jelentős szerepét a világgazdaság alakításában, tagjait a nemzetközi gazdasági növekedés és fejlődés kulcsfontosságú mozgatórugóinak nevezve. Elvileg az elérhető adatok szerint 2024-ben a BRICS-gazdaságok a vásárlóerő-paritáson (PPP) alapuló globális bruttó hazai termék nagyjából 37,3%-át adják, ami meghaladja a G7 30%-át. Ez a megélhetési költségekhez igazított erősebb gazdasági teljesítményt tükrözi. A Nemzetközi Valutaalap szerint Kína egyedül 19,05%-ot, míg India 8,23%-ot képvisel. Eközben az Egyesült Államok és az Európai Unió egyenként nagyjából 14,5%-ot képvisel. A nominális GDP 44%-ával azonban a G7-ek vezetnek, míg a BRICS közösség 28%-kal áll. Bármit is gondolunk a nyilatkozatokról és elképzelésekről, az tény, hogy hatalmas népességükkel, erőforrásban gazdag területeikkel és fejlődő iparukkal a BRICS-országok jó helyzetben vannak ahhoz, hogy tartósan erőteljes növekedést érjenek el. Mondjuk ehhez Donald Trumpnak is lesz egy-két szava.