A Bollinger-sáv komoly kilengést jelez előre a bitcoin árában

Alig több mint három hónappal ezelőtt a bitcoin heti árfolyamváltozásain alapuló “Bollinger-sáv” mutatója volatilitási megugrást kezdett mutatni. Az biztos, hogy a volatilitás az amerikai Bitcoin spot ETF jóváhagyás következtében megnőtt. Most pedig a havi Bollinger-sáv mutatója pont olyan mintát mutat, mit amilyen megelőzte a bitcoin 2016-os és 2020 végi megdöbbentő, már-már függőleges emelkedését.

BTCUSD_2024-02-02_08-59-43 bitstamp Bollinger

 

A Bollinger sáv jó előjel, de nem garancia az emelkedésre

A John Bollinger által az 1980-as években megalkotott ún. Bollinger Szalagok három sávból állnak. A középső az eszköz árfolyamának 20 periódust lefedő egyszerű mozgóátlaga. A felső sáv két standard eltéréssel a középső sáv felett, az alsó sáv pedig két standard eltéréssel alatta helyezkedik el. A Bollinger sáv a felső és az alsó sávok közötti szórást jelenti, amelyet a mozgóátlag százalékában mérnek. A keskeny sáv egy szorosan összenyomott rugóhoz hasonlít, amely bármelyik irányba nagy kilengéssel mozdulhat el. A kezdetektől fogva az 1% volt a bitcoin havi grafikonjának Bollinger-sávjában a nagy mélypont. A későbbi emelkedések pedig egybeestek a hosszan tartó árfolyam-emelkedés vagy növekvő volatilitás időszakával.

A sávszélesség nemrégiben 1%-ról pattant vissza, ami pozitív fejlemény a bitcoin emelkedésre számítók számára. Bár a legutóbbi sávszélesség-mintázat hasonlít a korábbi bikaidőszakok előtti fejleményekre, a mutató önmagában csak azt jelzi, hogy egy nagyobb ármozgás esedékes, de az irányról nem mond semmit. Más szóval, a múltbeli eredmények nem garantálják a jövőbeli eredményt, és nem zárható ki egy nagy lefelé irányuló elmozdulás lehetősége. Ennek ellenére a legtöbb elemző optimista a legnagyobb kriptopénzzel kapcsolatban, és arra számít, hogy a nemrég indított spot ETF-ek felgyorsítják az elfogadást. És a következő 12 hónapban 69 000 dollár feletti új rekordszintre emelkedhet az árfolyam.