Öt mítosz a blokkláncokról

A blokklánc technológiában rejlő lehetőségek a digitális világunk átalakítására vagy éppen egyes tranzakciótípusok kezelésének megváltoztatására komoly várakozást alakítottak ki a technológia körül. De a sok pozitív megnyilvánulás és támogatás mellett azért vannak olyan mítoszok is, amelyeket a blokkláncok technológiája még nem tudott levetkőzni igazán. Ezek közül nézünk most meg néhányat.

Mítoszok

1) A blokklánc rejtett költségei. A közhiedelem ellenére a blokklánc technológia nem ingyenes. Bár a blokklánc decentralizált jellege potenciálisan csökkentheti a konkrét működési költségeket, a blokkláncrendszerek bevezetése és fenntartása gyakran jelentős beruházást igényel. A blokklánchoz kapcsolódó megoldásokat bevezető vállalatoknak számolniuk kell a hardverek, az energiafogyasztás költségeivel és a személyzeti kiadásokkal. Ezek a költségek gyorsan magasra nőhetnek, különösen a nagyszabású bevezetések esetében.

2) Az abszolút biztonság illúziója. A blokklánccal kapcsolatos gyakori tévhit, hogy az feltörhetetlen és sebezhetetlen. Bár a blokklánc megosztott főkönyvi rendszere jobb biztonságot nyújt, mint a hagyományos központosított adatbázisok, bizonyos típusú támadásokkal szemben továbbra is sebezhető. Így sebezhetőségek lehetnek a mögöttes kódban, a megvalósításban vagy akár a támogató rendszerekben is.

3) A blokkláncok elfogadásának, bevezetésének akadályai. Annak ellenére, hogy sokan hisznek a blokklánc mindenhatóságában, a mindennapi használatba való teljes körű integrációja említésre méltó akadályokba ütközik. Bár ez a technológia számos területen komoly lábnyommal bír már, mint például a pénzügyekben, az ellátási láncok kezelésében és az egészségügyben, az általános jelenléte még mindig nem olyan széleskörű. Az olyan kihívások, mint a skálázhatósági problémák, a szabályozási kérdések és a különböző blokkláncplatformok közötti szabványosítás kérdésköre továbbra is jelentős akadályai a széleskörű elfogadásnak.

4) A blokkláncok és az illegalitás. Ez egy nagyon gyakori téveszme, mert ugyan voltak kriptovalutákhoz kapcsolódó kétes ügyek, de ma már ez egyáltalán nem jelentős, és a legnagyobb cégek, kormányok, hatóságok mind használják a blokkláncokat. Sőt, úgy gondolják, hogy ez a technológia segíthet a csalások elleni küzdelemben is, ráadásul a láncokon tárolt rekordok módosíthatatlanok is. Ez pedig aztán egy igazán jó ajánlólevél lehet nagyon sok cég számára.

5) Szintén gyakori mítosz a a teljes anonimitás mítosza. Sokan hiszik azt, hogy a blokklánc tranzakciók teljesen anonimak. A legtöbb nyilvános blokklánc, mint például a Bitcoin, inkább csak bizonyos szintű névtelenséget biztosít, mint teljes anonimitást. Bár a tranzakciók láthatóak a nyilvános főkönyvben, a fejlett elemzési technikákkal ezek gyakran visszavezethetők konkrét személyekhez vagy szervezetekhez. Más Bitcoinhoz köthető mítoszokról írtunk már korábban, például itt is.