A blokkláncok töredezettsége egy jelentős probléma, amit kezelni kell 2025-ben

Az elmúlt évben a kriptoszektor exponenciális mértékben vonzotta a felhasználókat, a havi aktív címek száma a 2023-as 70 millióról 2024-re több mint 220 millióra megháromszorozódott. A több mint 300 blokklánccal az ökoszisztémának képesnek kell lennie arra, hogy minden típusú felhasználói igényt fenntarthatóan kielégítsen. Azonban ebben a burjánzó szektorban a tevékenység és a likviditás nagy része mindössze pár Ethereum Layer 2-es láncon belül van lekötve.

aktív címek száma

Havi aktív címek száma

Jelenlegi állapotában az Ethereum az 1500-as évek eleji Európára emlékeztet. Ekkor olyan áttörések történtek, mint a nyomdagép feltalálása és a fejlett hajóépítéa, amelyek javították az erőforrás-gazdálkodást. Ma az Ethereum virágzó DeFi ökoszisztémája olyan alaptevékenységeket kínál, mint a kölcsönzés és hitelezés, a staking és a restaking. Azonban, hasonlóan Európa szűkös és túlhasznált erőforrásokkal kapcsolatos kihívásaihoz, az Ethereum is akadályokba ütközik, hogy más eszközöket hasznosítson saját Layer 1-es hálózatán belül.

A jelenlegi blokklánc ökoszisztéma így továbbra is frusztrálóan széttöredezett. Míg a lánc absztrakció egy trendi narratíva volt, számos projekt előrelépésével, az olyan megoldások, mint az intentek, általában olyan szekvenciákat foglalnak magukban, amelyek a nagy szereplőknek kedveznek a blokkláncok közötti megbízások kitöltésekor, ami centralizációhoz vezet. Továbbá nem jön létre újabb hasznosság a felhasználók számára, mivel a legtöbb megoldás egyszerűen az eszközök cseréjére összpontosít.

A lenyűgöző technológiai alapok ellenére olyan környezetet hoztunk létre, ahol a digitális eszközök inkább korlátozva vannak, mintsem megerősítve. A legjobb blokkláncok, mint amilyen például az Ethereum, kihasználatlanok és merev architekturális korlátok miatt korlátozottak.

Ahhoz, hogy 2025-ben valódi interoperabilitást lehessen megalkotni, egy lépést hátra kell lépnünk. A blokklánc modularitását új szemszögből kell újra megközelítenünk.

A modularitás illúziója

A blokklánc „Lego blokkok”-ként való általános analógiája túlságosan leegyszerűsíti a komplex technológiai képet. Az egységes építőelemekkel ellentétben a blokklánc elemek bonyolult rendszerek sajátos függőségekkel és összetett interoperabilitási kihívásokkal.

Vegyünk egy gyakorlati forgatókönyvet: egy eszköznek a különböző blokklánc hálózatok között történő mozgatásának egyszerűnek kellene lennie. A jelenlegi megoldások, például az egyszerű tokencserék mégis minimális funkcionalitást kínálnak. A technológia árnyaltabb, kifinomultabb megközelítést igényel.

Az új feltörekvő technológiák megváltoztatják ezt a narratívát. Az általános üzenetküldési alternatívák és a tranzakciók véglegessége terén elért eredmények egy organikusabb, egységesebb ökoszisztémát tesznek lehetővé. A végső cél nem csupán a különböző részek összekapcsolása, hanem egy olyan infrastruktúra létrehozása, ahol a különböző hálózatok könnyedén együttműködhetnek.

2025: A hasznosság és a hozzáférhetőség éve

2025-re előre tekintve kétirányú megközelítést várható a jelenlegi és jövőbeli széttagoltsági problémák kezelésére. Ahhoz, hogy a felhasználók számára vonzó legyen, és fenntartható felhasználói bázist építsen ki, az infrastruktúrának a háttérbe kell vonulnia, hogy a felhasználók magára az alkalmazásra koncentrálhassanak anélkül, hogy a mögötte lévő technológiával foglalkoznának.

Jelenleg a felhasználók nem tudják optimálisan kihasználni eszközeiket a bonyolult áthidaló megoldások miatt, amelyek visszatartják a felhasználókat attól, hogy eszközeiket könnyen mozgassák a láncok között. Ehelyett lehetőséget kell biztosítanunk a felhasználók számára, hogy maximalizálják hozamukat, miközben hozzájárulnak az ökoszisztémához. Ezt úgy lehet elérni, hogy a tokenek tulajdonosainak szabadságot adunk arra, hogy áthidalás nélkül mozgathathassák eszközeiket láncról láncra, olyan megoldásokon keresztül, mint például a restaking. Mivel a restaking az Ethereumon túlra is kiterjed, több Layer 1-es és Layer 2-es hálózatot összekötve, ez a felhasználók egyre nagyobb érdeklődésére tart számot.

Ahelyett, hogy az ökoszisztémát új, egymással versengő blokkláncokkal töredeznék fel, a projektek a meglévő infrastruktúra fejlesztésére és összekapcsolására fognak összpontosítani. Ez a megközelítés új életet lehel a jelenleg szunnyadó láncokba, ösztönözni fogja a tevékenységet és valódi értéket teremt.

A mögöttes infrastruktúra fejlesztésén túl a felhasználói élmény is a középpontba kerül. Olyan alkalmazásokat fogunk látni, amelyek olyan zökkenőmentesen integrálják a blokklánc funkciókat, hogy a felhasználók úgy lépnek majd kapcsolatba a kifinomult technológiával, hogy fel sem ismerik annak összetettségét. Az infrastruktúra láthatatlanná válik. Egy nagy teljesítményű backend rendszer épül majd, amely technikai súrlódás nélkül egészíti ki a gördülékeny frontend élményeket.

Egy globális piac létrehozása

Bár 2024-ben a szektor jelentős adoptációt ért el, amit az olyan eszközökbe, mint a Bitcoin, történő megnövekedett befektetések is bizonyítanak, a valódi elfogadáshoz inkluzív jövőképre van szükség. Nem csak pénzügyi eszközöket kell építenünk, hanem egy olyan globális piacot kell létrehoznunk, ahol minden mindennel kommunikál, lehetővé téve az eszközök számára, hogy maximálisan kiaknázzák a benne rejlő lehetőségeket.

A blokklánc jövője nem arról szól, hogy az egyes láncok versenyeznek az elsőségért. Hanem egy olyan együttműködő, összekapcsolt infrastruktúra létrehozásáról, amely lehetővé teszi a felhasználók számára a gazdasági potenciálhoz való hozzáférést, a pénz és az érték működésének jövőjét teremtve meg.

A cikk Alan Turan írása alapján született.