Forradalmi változás következhet be a fizetések világában
A fizetésekkel kapcsolatos mindenféle digitalizációs fejlesztések ellenére az látható, hogy a szektor még bőven nem tudja kielégíteni az igényeket. Pontosan ezért kezd egyre több szereplő a blokkláncok irányában nézelődni a folyamat felgyorsítása érdekében. Most már olyan hatalmas szereplők, mint a VISA, a MasterCard, a Vodafone és a PayPal is aktívan dolgoznak blokklánc-alapú fizetési megoldásokon. A legnagyobb bankcsoportok is arra számítanak, hogy a blokkláncok hamarosan széles körben el fognak majd terjedni.
A blokkláncok dominálni fogják a fizetések világát rövidesen
Ennek a várható dominanciának az oka abban keresendő, hogy a hagyományos pénzügyek világában egy határokon átnyúló fizetés lebonyolításához több bankra van szükség. És pont ezért a folyamat nem csak drága, de iszonyúan lassú is. A blokkláncokkal nem lesz szükség azonban közvetítő szereplőkre, tehát egy vásárló közvetlenül egy eladónak utalhatja el a pénzt. És ezzel pedig értelemszerűen olcsóbbak is lesznek a tranzakciók.
Összehasonlításképpen, egy kereskedő jelenleg tranzakcióként akár 4,35%-ot is fizethet a feldolgozó szolgáltatónak, digitális eszközök esetén ez nagyjából 1% körül van. A költségek csökkenése mellett a sebesség javulása is érzékelhető lesz, hiszen nagyjából azonnal megérkeznek a mozgatott pénzeszközök. A digitális fizetések biztonsága is fontos faktor. A blokklánc technológia segítségével lehet a biztonsági gyakorlatokon javítani és sokkal könnyebb ellenőrizni, valamint nyomonkövetni a tranzakciókat is. Az adatok nem egyetlen helyen vannak tárolva, ráadásul az osztott technológia miatt esélytelen módosítani és hamisítani adatokat a többi node nélkül.
A blokklánc hálózatok folyamatosan globálisan működnek, tehát egyetlen erős internetkapcsolattal és egy kompatibilis eszközzel lehet fizetéseket végrehajtani helytől függetlenül. Ezzel pedig hatalmas populáció számára nyílnak meg fizetési és pénzügyi lehetőségek, főleg olyan helyeken, ahol nagyon sok a pénzügyi hálózaton kívüli lakos. A blokkláncokon működő okosszerződések elősegíthetik a p2p tranzakciókat, ráadásul a blokkláncok stabilan és ellenőrizhetően fognak információkat adni egy adott személy pénzügyi történetéről. Összefoglalóan elmondhatjuk, hogy a blokkláncok azt a trendet jelentik a pénzügyek világában, amely biztosan vezető szerepet fog szerezni rövidesen.