A blokkláncok enyhíthetik a modern fizetési szektor fájdalmát
A blokkláncok globális és átlátható digitális környezetet kínálnak, ahol a felhasználók másodpercek alatt, alacsony költséggel hajthatnak végre tranzakciókat.
Az elmúlt öt évtizedben a fizetési szektor a világ egyik legnagyobb és leggyorsabban növekvő ágazatává nőtte ki magát. Egy problémával azonban szembesül – az ágazat még mindig 50 éves technológiai megoldásokon fut, amelyek az idő múlásával egyre kevésbé hatékonyak.
A Binance Research által készített elemzés kiemeli, hogy a blokkláncok, az elosztott főkönyvi technológia (DLT) és az ezekre épülő alkalmazások képesek jelentősen növelni a hatékonyságot a fizetési technológiák területén, és kihívóként léphetnek fel a terület inkubens szereplőivel szemben.
A hagyományos fizetési rendszer fájdalmai
A hagyományos fizetési szektor a becslések szerint 2024-ben 2,83 billió dollár bevételt termel. 2029-re pedig várhatóan eléri a 4,7 billió dollárt, 10,8%-os éves összetett növekedési ütem mellett.
A Binance elemzői szerint az iparágban keletkező bevételek nagysága ellenére a szektor egyfajta „Frankensteini konglomerátummá” fejlődött, amely számos közvetítővel van tele, akik minden rajtuk áthaladó tranzakcióért magas díjat számítanak fel. A hagyományos fizetések lebonyolításában körülbelül hat közvetítő vesz részt. A határokon átnyúló tranzakciók végrehajtásának átlagos költsége 6% ezeken a csatornákon keresztül.
A magas költségek és a számos közvetítő jelenléte mellett az ilyen tranzakciók lebonyolítása időigényes is. A határokon átnyúló fizetések elszámolása általában öt munkanapot vesz igénybe, így a küldő és a címzettek nem tudják nyomon követni a pénzmozgást.
„A mai fizetési technológiai stacknek nagy szüksége van egy újrakezdésre, és a blokklánc technológia ezt lehetővé teheti.” – állapították meg az elemzők.
Hogyan segíthet a blokklánc?
A Binance szerint a blokkláncok „csodákat” tehetnek a kereskedői és fogyasztói tapasztalatok és élmények terén. Olyan globális, egységes és átlátható digitális környezetet kínálnak, ahol a felhasználók másodpercek alatt, mindössze egy okostelefon és egy internetkapcsolat segítségével tranzakciókat hajthatnak végre. Mindezt úgy, hogy a hagyományos pénzügyi rendszerhez képest 50 800-zal alacsonyabb költséggel tehetik meg.
A blokkláncok közvetlen kommunikációs vonalat kínálnak a kereskedők és a fogyasztók között. Megszüntetik a többszörös közvetítők és közbeiktatott bankok szükségességét, és függetlenítik a jövő fintechjeit a hagyományos fizetési rendszertől.
Érdemes megjegyezni, hogy néhány hagyományos pénzügyi fizetési óriás, mint például a Visa és a Mastercard, már kísérleti projektekbe kezdett az intézményi szintű globális fizetések lehetővé tétele érdekében, de az egyéni és lakossági szinten jelentős növekedésre van szükség.
Mivel a fizetési szektor hatalmas, a Binance Research szerint a blokklánchoz hasonló technológiák átvétele valószínűleg lassú és óvatos lenne. Az elemzők szerint azonban ez időt ad a blokklánc fejlesztőknek arra, hogy „kinőjenek a kamaszkorából.” Kiépítsék a szükséges eszközöket, és megoldják az olyan égető problémákat, mint a skálázhatóság és a szabályozási bizonytalanság.