A blokklánc technológián keresztül érkezhet a kínai megfigyelés
A kínai blokklánc alapú szolgáltató hálózat (BSN) nemzetközivé kíván válni. Sokakat az aggaszt, hogy a pekingi megfigyelő módszerek bárhol a világon felüthetik a fejüket.
A kínai állam által támogatott blokklánc vállalat nemzetközi terjeszkedést tervez, ahogy Peking egyre inkább beleássa magát a technológiába.
A BSN egy „egyablakos szolgáltatás”, amely lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy blokkláncokat telepítsenek a felhőbe anélkül, hogy a semmiből kellene saját hálózatot fejleszteniük. A vállalat vezérigazgatója, Yifan He a CNBC-nek elmondta, hogy a cég azt tervezi, hogy még az idén BSN Spartan Network névvel elindítja projektjét a tengerentúlon.
A BSN nem rendelkezik kriptovalutával Peking kemény hozzáállása és a népköztársaságból való kitiltása miatt. A hálózat 28 blokklánc keretrendszert és 19 portált üzemeltet, valamint több mint 25 000 fejlesztővel és 3000 alkalmazással rendelkezik. Januárban állítólag egy központi banki digitális valuta (CBDC) rendszeren is dolgozott.
Kínai blokkláncot a világnak?
A Spartan Network körülbelül hat nyilvános blokkláncot fog magában foglalni, amelyek nem használnak kriptovalutákat – tette hozzá a jelentés. Ezek egyike az Ethereum ETH-tól elhatárolt változata lesz, ahol a hálózati díjakat a blokklánc natív pénzneme helyett dollárban fizetik majd.
Yifan He hozzátette, hogy a projekt célja, hogy a nyilvános láncok használatának költségeit minimális szintre csökkentsék. Ez lehetővé tenné, hogy a hagyományos informatikai rendszerek és vállalkozások is használhassák a nyilvános láncokat a rendszereik részeként – tette hozzá.
A kérdés már csak az, hogy a nemzetközi vállalatok hajlandóak lesznek-e a kínai blokkláncot használni, tekintve, hogy Kínában bármi, ami az internethez kapcsolódik, állami felügyelet alatt áll. He azonban megpróbálta eloszlatni az aggodalmakat, kijelentve, hogy a rendszer nyílt forráskódú lesz, és immunis az állami beavatkozásra és felügyeletre.
„Az emberek azt fogják mondani, hogy a BSN Kínából származik, és veszélyes. Hadd hangsúlyozzam, a BSN Spartan nyílt forráskódú lesz… mi nem fogunk hozzáférni semmihez.”
Megfigyeléssel kapcsolatos aggályok
Ez azonban nem biztos, hogy elég lesz, mivel a vállalat mögött az Állami Információs Központ (SIC) áll, amely a mindent látó kínai Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) alá tartozik. Az NDRC egy makrogazdasági irányító ügynökség, amely széles körű adminisztratív és tervezési ellenőrzéssel rendelkezik a kínai gazdaság felett. Továbbá már most is komoly aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a kínai digitális jüant felügyeleti eszközként fogják használni.
A külföldi cégek aggodalma tehát nem alaptalan, akik már most igen szkeptikusak a pekingi rezsimmel való üzleteléssel kapcsolatban, amin természetesen nem csodálkozunk.