Egyre gyakoribbak a nemzetközi adatvédelmi incidensek: A blokklánc jelentheti a megoldást?

Egyes szakértők úgy vélik, hogy a blokklánc használata lehet a megoldás az adatvédelmi incidensek megelőzésére.

A National Public Data (NPD), egy olyan vállalat, amely háttérellenőrzésekhez gyűjtött adatokat értékesít tovább, megerősítette, hogy egy adatlopási ügy során 2,9 milliárd személyes információ került veszélybe, beleértve neveket, lakcímeket és társadalombiztosítási számokat is.

Az NPD-t ért támadás következtében, amely a történelem eddigi legnagyobb efféle bűntette lehet, csoportos keresetet indítottak, mivel a kiszivárgott adatok továbbra is a személyazonosság-lopás és a csalás kockázatát hordozzák magukban.

Az amerikai Identity Theft Resource Center szerint az Egyesült Államokban a bejelentett adatvédelmi incidensek száma 2023-ban rekordot döntött és 2022-hez képest 78%-kal, összesen 3205-re emelkedett. Mindez annak ellenére következett be, hogy a nemzetközi vállalatok és szervezetek világszerte rekordösszegű tőkét fordítanak az adatvédelemre.

A Gartner kutató és tanácsadó cég becslései szerint 2023-ban a különféle szervezetek globálisan 188 milliárd dollárt költöttek kiberbiztonságra, ami 2024-ben várhatóan közel 215 milliárd dollárra nő majd.

Fordult a kocka: A blokklánc a megoldás az adatvédelmi kockázatokra?

A kérdés továbbra is fennáll: hogyan fordulhat elő ennyi adatvédelmi incidens, ha a vállalatok egyre nagyobb összegeket költenek a megelőzésükre?

A szakértők szerint a blokkláncban rejlő lehetőségek, különösképp a biztonsági funkciók, jelenthetik erre a választ.

A blokklánc biztonsága a hálózaton belüli adatok, tranzakciók és digitális eszközök védelmére alkalmazott különböző mechanizmusokra utal.

Ezen mechanizmusok elsődleges célja az adatok titkosságának és sértetlenségének biztosítása, ami ellenállóvá teszi azokat a támadásokkal, csalással és illetéktelen hozzáféréssel szemben.

Számos, eltérő iparágakban ténykedő vállalat alkalmazza a blokklánc technológiát a saját biztonsága, illetve adatlopások elleni védelem érdekében.

Az IBM Food Trust hálózata például blokkláncot használ az élelmiszerek útjának nyomon követésére a termelőtől az asztalig, biztosítva az adatok integritását és biztonságát az ellátási láncban.

A blokkláncot a decentralizált és átlátható jellege miatt gyakran tartják hatékonynak az adatvédelmi problémák megelőzésében.

Markus Schaal, technológiai szakértő és a PLITCH ügyvezető igazgatója, szerint a CrowdStrike és az NPD közelmúltbeli hackertámadásai rávilágítottak a hathatósabb biztonsági intézkedések szükségességére.

„Úgy vélem, hogy a blokklánc technológia ebben a tekintetben komoly változásokat hozhat”, mondta Schaal.

Továbbá úgy véli, hogy a vállalatoknak fontolóra kellene venniük a blokkláncok alkalmazását biztonsági stratégiájuk részeként. Hangsúlyozta azonban, hogy a blokklánc nem „megoldás minden kiberbiztonsági problémára”.