A bitcoin teljesíti Elon Musk tiszta energiafelhasználási javaslatát

Elon Musk hosszú évek óta elkötelezett a környezetvédelem és a tiszta energiaforrások felhasználása iránt. Már korai üzleti és technológiai tevékenységekben is megmutatkozott zöldpolitikája a fenntartható megoldások iránt. A Tesla első embere és a SolarCity alapítójaként vállalkozásaival is ezt az irányvonalat képviseli, ami sokak szerint szembe megy bitcoin iránti érdeklődésével.

A bitcoin azonban, mint kiderült, 54%-ban megújuló energiát használ, ez pedig túlszárnyalja a Musk által előirányzott 50%-os tiszta energiára vonatkozó feltételeket. A szektor domináns energiaforrása a vízenergia a maga 23%-ával.

Elon Musk és a bitcoin-ultimátum

Elon Musk és a Tesla korábban azzal került be a köztudatba, hogy az elektromos autógyártó vállalat lehetővé tette ügyfelei számára a kriptovaluta-alapú fizetéseket. 2021 májusában azonban ez eltörlésre került a környezetvédelmi aggályokra hivatkozva. A filantróp üzletember akkor úgy nyilatkozott, a bitcoin bányászata nagyrészt fosszilis tüzelőanyagok elégetésével történik, ez pedig kifejezetten káros a környezetre nézve.

3,5 évvel később elmondhatjuk, a bitcoin bányászata jelentős fejlődésen ment keresztül. A bányászatok már több mint 50%-ban megújuló energiaforrásokat használnak, a bányászok pedig átvonultak a tisztább és olcsóbb energiaforrásokat kínáló régiókba. Míg Quebec vízerőművekkel van tele, Izlandon geotermikus energiával, Texasban pedig tiszta szél- és napenergiával oldják meg a vezető digitális hálózat fenntartását.

Annak ellenére, hogy jelentősen javult a bitcoin-bányászat fenntarthatósági szempontokból, a fogyasztás továbbra is tetemes. Évente akár 127 terawattórát (TWh) is elfogyasztanak a bányászatok, a szén-dioxid-kibocsátás pedig továbbra is nagyjából éves szinten 69 millió tonna CO2-re rúg. Ez meghaladja az olyan országok kibocsátását, mint például Argentína.

Fenntarthatósági szempontok a bányászatban

Az elmúlt években jelentős változás állt be a kriptovaluta-bányászat energiaforrás-felhasználásában. Míg a fosszilis energiahordozók háttérbe szorultak, addig a víz-, a nap- és a szélenergia előtérbe került. A nemzetközi statisztikákat tekintve a teljes felhasznált energia 23%-át a megújuló vízenergia teszi ki. A vezető régiónak itt már a korábban említett Izland található, ahol vízkészletének hála kifejezetten olcsó az ilyesfajta áram előállítása.

A szélenergia a másik nagy szereplő. Az Egyesült Államokban, Texasban, kifejezetten magasnak mondható a napsütéses órák száma, a beépítetlen napfényes mezők pedig megteremtik a lehetőségét a megújuló energiaforrások előállításának. A szél jelenleg a bitcoin-bányászat 5%-át biztosítja, míg a napenergia 2%-ot.

Érdemes szót ejteni továbbá a tiszta atomenergiáról. Bár műszakilag nem számít megújuló energiaforrásnak, a bitcoin-bányászat 9%-át adja az atomenergia, mely alacsony kibocsátású és megbízható. A lista végén a geotermikus energia áll, amelyet vulkánokkal dúsított régiókban – például Salvadorban – használnak.

Az egykoron 40%-ért felelős szén már csak 22%-ot tesz ki. Az utóbbi évekhez képest látott javulás megkérdőjelezhetetlen, azonban aránya még mindig magas. Éppúgy, ahogyan a földgáznak is. Bár tisztább, mint a szén, a 21%-os felhasználás kifejezetten magasnak mondható.

Lesz-e még valaha Tesla – Bitcoin kooperáció?

Most, hogy a bitcoin energiafelhasználása elérte az Elon Musk által javasolt 50%-os szintet, kérdés, visszaáll-e a Tesla vállalata a bitcoin-kifizetések támogatására. Technikailag teljesült az üzletember kérése, azonban sok függ a beiktatás előtt álló Donald Trumtól is.

A hírek szerint Musk 277 millió dollárral támogatta Trump kampányát, aki hálából megtette őt a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium, vagyis a DOGE, élére. Ez az új szerepkör korlátlan hozzáférést biztosít a vállalkozó számára az Ovalhoz, ami megkönnyíti a bitcoin és más digitális eszközök integrációját.

Ha hinni lehet a republikánus elnök korábbi nyilatkozatainak, akkor olyan politikai lépés nem kerül megvalósításra, ami ártana a bitcoinnak és más kriptovalutáknak. Januárt követően megtudjuk.