Valóság vagy agymenés: A Bitcoin hozhatja el a rasszizmus nélküli világot?
„A Bitcoin lehet a megoldás a rasszizmus problémájára” – ez a kijelentés első olvasatra ostobaságnak tűnik. Mi több, egyenesen sértő is lehet azok számára, akik valamiféle diszkrimináció áldozatai lettek. Feltételezhetjük azt, hogy egy nyílt forráskódú protokoll, amely teljesen közömbös az érzelmek szeszélyeivel szemben, bármilyen hatással lehet a rasszizmus, az emberi indulatok egyik legaljasabb megnyilvánulásának csökkentésére?
Míg a BTC önmagában talán nem képes csökkenteni a rasszizmust, mi a helyzet a „Bitcoiner” koncepciójával? Mérsékelheti-e a Bitcoinerként való azonosulás a rasszizmust?
Robert Putnam, a Harvard politológus professzorának tanulmánya azt sugallja, hogy ez valóban így lehet.
Amikor Putnam nekilátott, hogy megírja a Bowling Alone: The Collapse and Revival of American Community (Az amerikai közösség összeomlása és újjáéledése) című könyvét, azt akarta bizonyítani, hogy a sokszínűség eredendően jó dolog.
A kutatásai azonban más eredményre jutottak.
Ki gondolná, hogy a Bitcoin segíthet ezen a társadalmi problémán?
Az adatok azt mutatták, hogy a különbözőség árt a polgári életnek, mivel bizalmatlansághoz vezethet az eltérő etnikumú és fajú csoportok között. Putnam kifejtette, hogy az embereket ingroup és outgroup (azaz a saját csoportunkon belüli és kívüli) előítéletekkel programozzák, ami arra késztet, hogy előnyben részesítsük azokat, akikkel azonosulunk és óvatosak maradjunk azokkal szemben, akikkel nem.
Kiderült, hogy csak akkor kezdünk el a belső csoportunkhoz társítani valakit, ha a fajunkon, etnikai hovatartozásunkon vagy akár a nemünkön túl van valami közös bennünk és ha egyszer megtaláljuk ezt a közös vonást, a sokszínűség erősségünkké válik. Ez a valami lehet bármi, attól kezdve, hogy ugyanahhoz a valláshoz tartozunk, ugyanabban a focicsapatban játszunk vagy hogy ugyanazt a zenét szeretjük.
Milyen következményekkel jár mindez a Bitcoinereknek tartott emberek számára? Segíthet-e a Bitcoiner lét abban, hogy az emberek szemet hunyjanak a faji különbségek felett?
Bár a válasz erre a kérdésre eseti alapon eltérő, nehéz elképzelni, hogy ennek ne lenne hatása. Elvégre a BTC hívők ösztönzői összehangoltak, nem igaz?
Mindannyian a hiperbitcoinizáció megvalósításán szorgoskodnak vagy legalábbis osztoznak néhány azonos értéken. Ez többek között a kemény valutába, az engedély nélküli tranzakciók jogába, illetve a pénzügyi önrendelkezésbe vetett hit.
Az a tudat, hogy ezek a dolgok közösek bennünk, köteléket teremt és segít abban, hogy jobban bízzunk egymásban. Ha meg van a kölcsönös bizalom, akkor hajlamosabbak vagyunk együtt is dolgozni. Így az egymással való együttműködés során a sokféleség erősséggé válik.
Ez nem jelenti azt, hogy a Bitcoinerek között ne lennének felfedezhetőek rasszista tendenciák. De van valami abban az elképzelésben, hogy azok a dolgok, amelyek egyesítenek minket, erősebbek, mint azok, amelyek megkülönböztetnek. Ha eképp nézzük a szóban forgó feltevést, nehéz megvétózni, hogy ennek a forradalmi eszköznek lesz némi hatása a rasszizmus csökkentésére.