Bitcoin kvantumrezisztencia: ideje felkészülni a veszélyre

A Bitcoint sokáig törhetetlen és érinthetetlen, a változás erőivel mindig is megbirkózó digitális eszközként kezeltük. Ezt a sérthetetlenséget először igazán most majd a kvantumszámítás fogja próbatétel elé állítani. Mindenképpen foglalkozni kell a kérdéssel, akárhogy is látjuk a kvantumszámítás igazi megérkezésének időtávját. Mert ha nem foglalkozik a Bitcoin közösség a kérdéssel, és a kriptográfiai stabilitás meggyengül, akkor a hálózat léte kerül veszélybe. A Bitcoin node-hálózata az idő haladásával folyamatosan növekedett, ami a növekvő elfogadottság és a robusztusabb infrastruktúra jele. De az alapvető probléma ettől még nem oldódik meg.
A full node-ok üzemeltetőit támogatni kellene
A node-ok önkéntes működtetésének még mindig nincs pénzügyi ösztönzője. A bányászok jutalmat kapnak a hálózat biztosításáért, egy full node üzemeltetője azonban semmit sem kap a Bitcoin decentralizáltságának fenntartásában játszott szerepéért. Ugyanakkor a decentralizáltság némileg megbicsaklik ebben a fogalomban, tekintve, hogy a node-ok jelentős részét tőzsdék, letétkezelők és nagy bányászpoolok üzemeltetik. Ezek olyan központosított entitások, amelyek pénzügyi ösztönzőkkel rendelkeznek az irányítás fenntartására. Tehát ha a Bitcoin node-hálózata megfelelő ösztönzők nélkül tovább bővül, akkor simán megtörténhet, hogy a validálás egyre inkább néhány jól finanszírozott szereplőtől függ majd. Nem pedig az egyéni felhasználók valóban decentralizált közösségétől. Erről pedig akkor kell beszélni, amikor még talán sosem volt egyszerűbb egy node-ot üzemeltetni.
Az olyan plug-and-play megoldások, mint az Umbrel, a Start9, a RaspiBlitz, a Cubit és a Ronin Dojo lehetővé teszik bárki számára, hogy minimális technikai tudással, alacsony költségű hardveren full node-ot hozzon létre. Ennek ellenére az elfogadás továbbra is stagnál. A könnyű beállítás ellenére a legtöbb Bitcoin-felhasználó még mindig nem üzemeltet saját node-ot. Egyszerűen miért tenné? Nincs semmiféle pénzügyi ösztönzés erre. A bányászokkal ellentétben, akik a hálózat biztosításáért blokkjutalmakat és tranzakciós díjakat kapnak, a full node-ok üzemeltetői semmit sem kapnak. Ők érvényesítik a tranzakciókat, érvényesítik a konszenzus szabályait, és hozzájárulnak a Bitcoin decentralizációjához, de erőfeszítéseiket nem díjazzák. Ennek eredményeképpen a csomópontok üzemeltetése továbbra is inkább ideológiai elkötelezettség, mint gazdaságilag életképes tevékenység. Persze nem mindenki látja így.
Az üzemeltetés jutalmazása nem csak előnnyel jár
Az egyik kritika szerint a Bitcoin monetáris politikájának érintetlenül kell maradnia – így volt kitalálva, maradjon így. Mások arra figyelmeztetnek, hogy ha lesz pénzügyi ösztönzés egy full node-ra, akkor Sybil-támadásokhoz (amikor valaki hamis identitásokat vesz fel, akár sok százat) is jöhetnek. A rosszindulatú szereplők hamis csomópontok ezreit pörgethetik majd fel a jutalmak kihasználása érdekében. Az ilyesmi ellen lehet védekezni, de akárhogy is, beszélni kell a dologról, mert a Bitcoin a kényszerű konszenzusváltás felé vezető úton van.
Nem kérdés, hogy változtatni kell, ha meg akarjuk őrizni a hálózat stabilitását. Ha a full node-ok pénzügyi ösztönzését helyesen hajtják végre, akkor ez erősítheti a hálózat cenzúrával szembeni ellenállását és erősítheti decentralizációját is. Ez csökkentené a nagy bányászati pooloktól és tőzsdéktől való függőséget a validáció folyamatában. A kvantumrezisztens hard fork valószínűleg mindannyiunk életében egyszeri esemény lesz. És lehet, hogy nem kapunk majd több esélyt, mert amikor kapkodni fogunk, már késő lesz.