Miben egyezik a Bitcoin és az osztrák közgazdaságtan?

A Bitcoin és az osztrák közgazdaságtan kapcsolata az elmúlt években több vita tárgyát képezte. A következőkben feltárjuk a kriptovaluta alapjait és az osztrák közgazdaságtan alapelveit, összehangolva Tuur Demeester, mindkét terület elismert szakértőjének meglátásaival.

A Bitcoin egyesek számára értékmegőrzőként szolgál; decentralizált jellege és korlátozott kínálata miatt úgy tekintenek rá, mint a digitális aranyra. A kriptovaluta a központosított hatóságokkal szembeni ellenállás szimbólumává vált.

Az osztrák közgazdaságtan az egyén szabadságát, a szabadpiacot és a korlátozott kormányzati beavatkozást hangsúlyozza. Kiemeli az érték szubjektív jellegét, és azt állítja, hogy azt az egyének preferenciái és döntései határozzák meg. Az „egészéges” pénz mellett áll ki és ellenzi az inflációs monetáris politikát; nyomatékosítja a piaci verseny fontosságát a gazdasági növekedés és az innováció előmozdításában.

A Bitcoin és az osztrák közgazdaságtan metszéspontja

Tuur Demeester közgazdász (aki egyébként az Adamant Capital kriptoelemzője) alaposan tanulmányozta a Bitcoint és az osztrák közgazdaságtant, hogy megértsük az összefüggéseket. Érvelése szerint a Bitcoint decentralizált jellege összhangban van az osztrák közgazdaságtan elveivel. A kriptovalutára a hagyományos pénzügyi rendszerek bomlasztójaként és az osztrák közgazdaságtan által szorgalmazott szabadpiaci elvek digitális formájaként tekint.

Kapcsolódó: Mit mondanak a híres közgazdászok a bitcoinról?

De míg egyesek egyetértenek a közgazdász álláspontjával, mások azt állítják, hogy a Bitcoin belső értékének hiánya és volatilitása miatt nem alkalmas az osztrák közgazdasági elvek képviseletére. Azzal érvelnek, hogy árfolyamának ingadozása megbízhatatlanná teszi az eszközt, illetve rámutattak a bitcoin bányászat környezeti hatásaira és energiafogyasztására is.

Ami azt illeti, Demeester elismeri a felmerült aggályokat, ugyanakkor rávilágított arra, hogy a Bitcoin fejlődésével csökkenni fog az ingadozás, aminek köszönhetően alkalmas lesz a mindennapi tranzakciók lebonyolítására. Emellett kiemelte, hogy egyre nagyobb arányban használnak megújuló energiaforrásokat a bitcoin bányászatához, ami enyhíti a környezeti hatásokat.

Forrás