A bitcoin bányászok 20%-a még mindig Kínában folytatja tevékenységét

Kína az elmúlt időszakban fokozatosan tiltotta be a kriptovaluta bányászatot, azonban a becslések szerint a világ bitcoin bányászainak mintegy 20%-a még mindig az ázsiai országból működik.

Annak ellenére, hogy Kína már egy ideje erőfeszítéseket tesz a kriptovaluta bányászat visszaszorítása érdekében, a CNBC jelentése szerint a bitcoin bányászok megtalálták a módját annak, hogy továbbra is működjenek az országban.

Korábban Kína volt az az ország, amely a hashráta legjelentősebb részarányával rendelkezett. Májusban viszont ez megváltozott, tavasszal ugyanis a kínai hatóságok elkezdtek keményen fellépni a kriptovaluta bányászat ellen. Az új szabályozás bevezetése kézzelfogható hatásokkal járt a bitcoin bányászokra és a kriptotőzsdékre, amelyek szépen sorban elkezdték beszüntetni tevékenységüket. A szigorítás az ASIC bányászgépeket gyártó Bitmaint is elérte, a vállalat ugyanis leállította az értékesítést az országban.

Szeptemberre az ázsiai ország teljesen betiltotta a bitcoint. A szabályozás ellenére a hálózaton néhány nap múlva még mindig közel 145 Bitcoin-csomópont működött, a Bitrawr.com adatai szerint pedig jelenleg is 125 csomópont van Kínában. Nagyon úgy tűnik, hogy nem minden bitcoin bányász hagyta el az országot.

Egy kínai bányász a CNBC-nek elmondta, hogy a kormány új szabályozása ellenére ő továbbra is folytatja tevékenységét az országban. A bányász a felszerelését több helyre osztotta szét, így csökkentve annak esélyét, hogy a kínai elektromos hálózaton észrevegyék. Emellett lépéseket tett annak érdekében is, hogy elrejtse digitális földrajzi lábnyomát, ugyanis az ország nagyobb hálózatához nem csatlakozó kisebb áramforrásokból nyeri az áramot.

„Soha nem tudhatjuk, hogy a kormányunk hogyan fog fellépni ellenünk… hogy kiirtson minket” – mondta a bányász.

Leginkább Kazahsztánba és az Egyesült Államokba menekülnek a bányászok

A becslések szerint a világ bitcoin-bányászainak körülbelül 20%-a még mindig Kínában található. A Qihoo 360 kiberbiztonsági vállalat novemberi jelentése szerint Kínában naponta átlagosan 109 000 bitcoinbányász IP-cím aktív. A Cambridge-i Egyetem ugyanakkor arról számolt be, hogy az ő becsléseik szerint már egyáltalán nincsenek bányászok az ázsiai országban.

A hírek szerint a nagyobb bányászok leginkább Kazahsztán és az Egyesült Államok felé vették az irányt. A kisebb vállalatoknak és az otthoni bányászoknak viszont meg van kötve a keze. „Ők nem tudták eladni a felszereléseiket, hogy megtérítsék a költségeiket, és már bányászni sem tudnak az országban, mert könnyű kiszűrni az elektromos lábnyomukat” – olvasható a jelentésben.

„A bányászat már nem nagy üzlet Kínában” – mondta egy másik bitcoin bányász. Majd hozzátette, hogy a tevékenység most nagyon szétszóródott az országban: „Pár ezer bányász itt, pár ezer bányász ott. Ez inkább egyfajta sebtapasz, amivel pénzt lehet keresni, hogy ők is elhagyhassák az országot.”

A jelentések szerint ezek a kisebb bitcoin bányászok amellett, hogy a kormányzati ellenőrzést kikerülő kis energiahálózatokat használnak, gyakran úgy kerülik meg a kínai cenzúrát, hogy külföldi bányászati poolokhoz csatlakoznak. A legtöbb ilyen pool segít a bányászoknak abban, hogy a szabályozás ellenére továbbra is folytathassák tevékenységüket az országban.