A Bitcoin bányászat segíthet a metánkibocsátás csökkentésében is
A Bitcoin bányászat vonatkozásában általában a legtöbb vélemény vagy fekete vagy fehér. Sokan kritikus hangokat fogalmaznak meg az energiafelhasználással, a környezeti hatással kapcsolatban, mások pedig fanatikus módon nem vesznek tudomást ilyen kérdésekről. Ezért is hasznosak azok az elemzések, amelyek rámutatnak, hogy a Bitcoin bányászat milyen formában segíthet a környezetvédelem kérdésében – gondoljunk csak arra, amit a vízhiány kapcsán írtunk nemrég.
A Bitcoin bányászat így segíthet a metánkibocsátás csökkentésében
A 2023. novemberében Dubajban megrendezésre kerülő COP28 konferenciára való felkészülés során a világ három legnagyobb gazdasága kifejezetten aktív volt az energiaágazat metánra vonatkozó kérdésében. Ebben a hónapban Kína közzétette a régóta várt metánkibocsátás-ellenőrzési cselekvési tervét. De pl. az Európai Tanács és Parlament pedig bejelentette, hogy az energiaágazat metánkibocsátásának csökkentésére vonatkozó új szabályokról szóló megállapodást kötött. Olyan jelentős kibocsátók, mint Kazahsztán és Türkmenisztán, csatlakoztak a globális metánfelajánlás 150 aláírójához. Úgy tűnik tehát, hogy egyre több és több ország valamint cég ébred rá arra, hogy muszáj a metánnal kezdeni valamit. Viszont a konferencián is csak addig jutottak el, hogy csökkenteni kell a földgáz felesleges égetését és a metánkibocsátást.
De arra a kérdésre kevesen fókuszáltak, hogy mit lehet a begyűjtött metánnal kezdeni. Az emberiség által kibocsátott metán egyharmada a gyártásból, szállítmányozásból és fosszilis tüzelőanyagok használatából keletkezik. Ahhoz, hogy el lehessen érni a kitűzött célt, hogy 2015-re a globális hőmérsékleti emelkedés ne legyen 1,5 Celsius foknál nagyobb az ipari forradalom előtti időszakhoz képest, a metánkibocsátást 20230-ra 75%-kal kellene csökkenteni. Itt jön a képbe a kriptobányászat. Mert ha a bányászati tevékenység során a begyűjtött metánból elektromosság állítható el, ami aztán a bányászat során széndioxiddá alakulna, akkor máris jobban járnánk. Ez azért van így, mert egy tonna metán klímaváltozási hatása 80 tonna széndioxidénak felel meg.
Mire lenne szükség?
1MW teljesítményű Bitcoin bányászati felszerelés 800 tonna metánt tudna feldolgozni egy évben, szóval az egész Bitcoin bányászati iparágat számolva ez óriási megtakarítás lenne. Persze ehhez szükség lesz arra, hogy a bányászcégek oda menjenek, ahol rengeteg metán keletkezik az olajkitermelés eredményeként. Így a Kaszpi-tenger térsége, Shanxi, Belső-Mongólia vagy éppen a Közel-Kelet. A legfőbb akadály az, hogy a globális politikai döntéshozók és a bányaipar nem ismeri egy ilyen kriptobányász vállalkozás működését. A kihívások ellenére olyan politikára van szükség, amely elősegíti a melléktermék metán felhasználását, vagy legalábbis nem akadályozza azt olyan szabályozásokkal, mint például a bányászat általános tilalma.