A bitcoin 2023 második legjobban teljesítő eszköze
A szűkös makrogazdasági körülmények ellenére a bitcoin árfolyama több mint 160%-kal nőtt 2023-ban. A növekedést főleg az ETF-beadványok körüli izgatottság fűtötte.
A kriptopiac zászlóshajója az év végére a legtöbb hagyományos eszközt lekörözi a Kaiko Research előrejelzése szerint. A makrogazdasági körülmények és az ágazati ellenszél ellenére a kriptovaluta több mint 160%-kal ér most többet, mint az idei év elején.
Csak néhány olyan vállalat van, amely még ennél is jobban teljesített. Ezek között szerepel az NVIDIA Corporation (NVDA), amely 241%-ot növekedett az idei év során.
A Kaiko elemzése a bitcoin idei árfolyamakcióit három szakaszra bontja. A BTC-vel szinte végig 25 és 30 ezer dollár között kereskedtek március és október között. Az árfolyam ezt követően éles csökkenésbe kezdett, és az év közepén többéves aljakat ért el. A BlackRock június 15-i spot bitcoin-ETF-beadványa nyomán azonban a kriptovaluta 40.000 dollár fölé tudott emelkedni.
Az aggodalomra okot adó év közepe ellenére tehát a bitcoin a második legjobban teljesítő eszköz lett az év végére. Mindössze az Nvidia félvezető-óriás előzi meg, amelynek részvényei több mint megtriplázódtak az idei év elején kezdődő AI-hájp hatására.
Az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) előrevárhatóan január elején fog döntést hozni a spot bitcoin-ETF-ek engedélyezéséről. A sorukra váró vállalatok között egyebek mellett a Wall Street olyan játékosai szerepelnek, mint a Fidelity, a WisdomTree, az ARK, a 21Shares, a VanEck. A befektetési eszköz jóváhagyása minden bizonnyal megnöveli majd a bitcoin árát és likviditását. A BlackRock például 10 millió dollárral tervezi feltölteni termékét.
A bitcoin ismét ellentétesen mozog a részvénypiaccal
A Kaiko elemzése rámutat arra is, hogy a bitcoin negatívan korrelál a Nasdaq 100 részvénypiaci indexszel. A vállalat szerint a kriptovalutára inkább hivatkoznak infláció elleni menedékként, szemben a szintén elterjedt „digitális arany” szóhasználattal. Árfolyamát ennek ellenére jócskán befolyásolják a makrogazdasági tényezők, az amerikai dollár teljesítménye, valamint a részvénypiac trendjei.
„Ez a trend megfordulni látszik az idei évben. A januártól júliusig tartó folyamatos csökkenés, majd az azt követő késő nyári fordulat és a 30.000 dollár alatti megrekedés. A legszembetűnőbb ellentétes korreláció csak nemrég következett be, amikor a bitcoin áttörte a 40 ezer dollárt. Meglátjuk, hogy ez a negatív korreláció folytatódik-e, hiszen a részvényindexek – beleértve a Nasdaq 100-at – továbbra is folyamatos rekordokat döntögetnek” – írta a Kaiko.