A Bitcoin árfolyama a Tesla-hír ellenére zuhan, mi áll a háttérben?
Szerda reggel a Bitcoin piacon jelentős fellendülés volt tapasztalható, miután a Tesla bejelentette, hogy már Bitcoinnal is lehet fizetni az elektromos járművekért. Azonban a piac zárása előtt a Bitcoin árfolyama esetében a növekvő trend megtorpant, és több mint 5 500 dolláros eséshez vezetett. Végül 3,81 százalékos csökkenéssel zárta a napot a kriptovaluta.
Powel újra lecsap
A zászlóshajó kriptovaluta ingadozó mozgása főként Jerome Powell szenátusi bankbizottság előtti vallomása nyomán jelent meg. A Federal Reserve elnöke elmondta, hogy nem aggódik a hosszabb távú kötvényhozamok közelmúltbeli emelkedése miatt, hozzátéve, hogy emelkedésük tükrözi a befektetők optimizmusát az USA gazdasági fellendülésében, és a COVID-19 vakcina bevezetése nyomán kialakuló pozitív kilátásaival szemben.
Általános elvárás volt, hogy a Fed beavatkozzon, ha a kötvényhozamok túl gyorsan emelkednek. De eddig az amerikai jegybank nem cselekedett, ami aggodalmakhoz vezetett. Attól félnek, hogy majd a beláthatatlan jövőben is hagyja emelkedni a hozamokat. Ennek eredményeként az olyan eszközök, amelyek rendkívül jól teljesítettek a világjárvány idején, lefelé irányuló korrekciót vettek. Ebbe beletartoznak a tech részvények és a Bitcoin is.
Szerdán a Bitcoin és a Wall Street tandemben emelkedett és esett, ami nagyon hasonló reakciót mutat Mr. Powell vallomására.
A Bitcoin opciók lejárata okozza az árfolyama zuhanását
A Bitcoin spot piacon is megjelentek az ingadozó mozgások, miután a hangsúly az opciós ügyletek lejáratára került.
Az opciós szerződés egy olyan származtatott ügylet, amely a kereskedőknek jogot ad, de nem kötelezi őket arra, hogy az alapul szolgáló eszközt meghatározott áron (vagy kötési áron), lejárati időpontban vagy azt megelőzően megvásárolhassa vagy eladja. Eközben olyan speciális, úgy nevezett ‘out-of-the-money (OTM)’ helyzet alakul ki, amikor a kötési ár magasabb vagy alacsonyabb lesz, mint az azonnali ár.
Körülbelül 104 000 szerződés, több mint 6 milliárd dollár értékben jár le a nagy tőzsdéken: Deribit, Huobi, OKEx, LedgerX, stb. A legtöbb nyílt szerződés a Deribit-ből származik, amely a világ legnagyobb kriptoopciós tőzsdéje kereskedési volumen szerint. Folyamatban van a havi Bitcoin opciók lejáratának naplózása, több mint 96 000 szerződés lejártával.
A cikk írásakor az 52 875 USD feletti kötési áron lévő vételi opció már ebbe az OTM szituációt jelenti. Hasonlóképpen az aktuális azonnali ár alatti kötési áron történő eladási opciók szintén OTM-ek. A ByBt.com által megszerzett adatok azt mutatják, hogy a pénteken lejáró Bitcoin opciós szerződések körülbelül 43 százaléka értéktelen.
A fennmaradó nyitott kamatláb mellett a bikák tehát továbbra is irányítanak, miközben a Bitcoin opciók call/put aránya 1,13 közelében van.
Ha a Bitcoinnal továbbra is 52 000 dollár felett kereskednek, akkor a legtöbb eladási opció elveszíti értékét, ami viszont növelné a bullish vételi opciók tartásának lehetőségeit. A felfelé irányuló kamat 58 000 dollár közelében van, ami azt jelenti, hogy a bitcoin spot piac hatalmas volatilitást tapasztalhat a két szint között az elkövetkező időszakban.