A biofegyverek és az agychipes szuperkatonák korszaka előtt állunk?
2028-at írunk. A Dél-kínai-tengeren állomásozó amerikai Csendes-óceáni Flotta tengerészeit egy új, rendkívül fertőző koronavírus támadta meg. Miközben a világ a kialakulóban lévő világjárvánnyal küzd, nagy a zűrzavar a CIA, a CDC és a Védelmi Minisztérium tisztviselői között, akik a leghatékonyabb válaszstratégiákról vitatkoznak.
Egy sci-fi forgatókönyve is lehetne…
Mindeközben Kína, amely látszólag immunis az újszerű vírusra, megragadja a lehetőséget, és a globális káoszt kihasználva teljes körű támadást indít Tajvan ellen.
Miközben az Egészségügyi Világszervezet méltatja Kína sikeres társadalmi távolságtartó intézkedéseit, nem is sejtik, hogy a kínai kormány egy, a már megszokottnak mondható COVID-19 emlékeztető kampány álcája alatt titokban beoltotta a hadseregét és az alapvető fontosságú dolgozókat.
Beköszönthet a szuperkatonák ideje?
Ez a forgatókönyv, amelyet eredetileg a Pentagon kutatói fogalmaztak meg, talán sci-finek hangzik, ám a katonai stratégák tényleg úgy vélik, hogy egy „koronavírus-biofegyver” leselkedik a horizonton. Ez egyike azon lehetőségeknek, melyeket a védelmi miniszter hivatala által támogatott új jelentésben vázoltak fel. A „Járványok, kiborgok és szuperkatonák: A háborús kutatás emberi területe” (Plagues, Cyborgs, and Supersoldiers: The Human Domain of War Research) című jelentés azt vizsgálja, hogy a CRISPR-Cas9-nek nevezett, forradalmian új génszerkesztő technológia az mRNS vakcinák, az agyi hálózatépítés és más technológiai fejlesztések hogyan szabadíthatják fel a katonai konfliktusok új formáit.
A január első napjaiban megjelent provokatív jelentés, amelyet a RAND nemzetbiztonsági kutatási részlegének beszerzési és technológiapolitikai programja keretében készítettek, olyan futurisztikus forgatókönyveket vázol, amelyeket a katonai tervezőknek figyelembe kell venniük.
„Egy olyan összetett, magas fenyegetettségű jövőkép van kialakulóban, ahol a jövőbeni háborúkat úgy vívják, hogy az emberek hiperszofisztikált gépeket irányítanak a gondolataikkal, és szintetikusan generált, genomikusan célzott járványok bénítják meg az amerikai katonai-ipari bázist” – figyelmeztet a jelentés.
Egy másik érdekes forgatókönyvben, amelyet vélhetően Dianne Feinstein szenátor halála ihletett, és amely ezúttal egy távolabbi jövőben játszódik, a jelentés azt javasolja, hogy az idős kongresszusi vezetők, akik kétségbeesetten próbálják megtartani hatalmukat, titokban korszerű agy-számítógép interfész eszközöket telepíttetnek az agyukba. Az évek óta tartó egyértelmű kognitív hanyatlás után ezek az eszközök segítenek a szenátoroknak a mozgásképességük és a beszédkészségük visszanyerésében. Felvetődik azonban annak a veszélye, hogy ezek az agyi implantátumok meghibásodnak, s hogy kiszámíthatatlan, agresszív viselkedést okoznak. Ebben az esetben a szakemberek arra számítanak, hogy a külföldi szövetségesek elhatárolódnak az Egyesült Államoktól, ami persze károsítaná a nemzet érdekeit.
Az agyimplantátum veszélyei
A jelentés kiemeli továbbá a BCI-implantátumokkal kapcsolatos potenciális hacker sebezhetőségeket. Noha ezek a chipek rendkívül ígéretesek a neuromuszkuláris károsodásban szenvedő betegek számára, a félelem, a zavarodottság vagy düh „befecskendezésére” is alkalmasak.
A szerzők emellett óva intenek attól a lehetőségtől, hogy a kormányzati alkalmazottak természetes szemlencséiket olyan mesterséges szemlencsékre cseréljék, amelyek mikro-tároló eszközökhöz csatlakoztatott apró kamerákat tartalmaznak. Az apró kamerák ugyanis titkos információkat gyűjthetnének, és azokat kiszivárogtathatnák a külföldi ellenfeleknek.
A jelentés alapján azonban nem a sebezhetőség a fő szempont. Az emberi génszerkesztést tárgyaló részben a kutatók elképesztő lehetőséget, a „szuperkatonák” létrehozását vizsgálják, amelyet a fizikai és pszichológiai képességeket fokozó genetikai módosítások révén érnének el. A sebezhetőségük ellenére a BCI-eszközök a parancsnokok számára is eszközként szolgálhatnak, hogy katonai műveletek során gyorsan kommunikálhassanak erőikkel.
A kulturális különbségeket is figyelembe veszik
A jelentés részletesen elemzi Kína és az Egyesült Államok technológiai képességeit a bio- és az agytechnológia területén, különös figyelmet szentelve a két nemzet közötti különbségekre. Kiemeli az „etnikai specifikus genetikai fegyverekkel” és „állítólagos agykontroll fegyverekkel” kapcsolatos kínai kutatásokról szóló korábbi beszámolókat.
Mindazonáltal a kulturális észrevételekre is kitér, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államok nagyra értékeli a nyitottságot, a sokszínűséget és a demokratikus elveket. Egy fertőzőbb és halálosabb világjárvány esetén Kína etnikailag homogén és engedelmes lakossága előnyt jelenthet a vakcinák gyors bevetése terén. Ugyanakkor a tekintélyelvű államok brutálisan elnyomhatják az „oltásellenes populistákat”, és kikényszeríthetik az engedelmességet. A jelentés szerint ez akadályozhatja az Egyesült Államokat, mivel lazább, az egyéni szabadságjogokat nagyra értékelő szabályozási környezetük miatt egy ilyen fajta elnyomást, mint a kényszeroltás, sokkal nehezebb alkalmazni.