A Bank of England digitális valutát akar elindítani
Andrew Bailey, a Bank of England (BOE), azaz az angol központi bank elnöke a Group of Thirty’s Annual International Banking Seminar szombati washingtoni éves nemzetközi bankszemináriumán tartott beszédében a digitális fizetések fejlődésével kapcsolatos kilátásait osztotta meg. Külön kiemelte a központi banki digitális valuták (CBDC) lehetséges szerepét.
A BOE elnöke a digitális technológiát a határokon átnyúló és B2B fizetések régóta fennálló kihívásaira adott lehetséges válaszaként emelte ki. Ezzel utalt arra, hogy a modernizáció növelheti a hatékonyságot, csökkentheti a költségeket és javíthatja az átláthatóságot. Megjegyezte, hogy bár a kereskedelmi bankok vannak a legjobb helyzetben ahhoz, hogy a lakossági fizetések terén az innovációkat előmozdítsák, a CBDC-re szükség lehet, ha lemaradnak.
Bár Bailey azt szeretné, ha a kereskedelmi bankok vezetnék a lakossági fizetések terén történő fejlesztéseket, elismerte, hogy a központi bankoknak be kell avatkozniuk, ha az innováció esetlegesen megtorpanna. A központi bank elnöke így vélekedett:
„Ha azonban az innováció mértéke valamilyen okból kifolyólag nem lesz elég gyors, akkor a központi bankoknak kell beavatkozniuk, mert ők az egyetlen meccset eldöntő játékosok a pályán. Számomra ez indokolja, hogy miért kell továbbra is felkészülnünk a lakossági CBDC-re. Még nem láttunk elég bizonyítékot arra, hogy az innováció a kereskedelmi bankok vezetésével meg fog megtörténni. Központi bankként alaposan részt kell vennünk az ilyen innováció ösztönzésében, és ha szükséges, biztosítanunk kell azt. De nincs jó okunk arra, hogy saját magunknak tulajdonítsuk ezt a kérdést.” – tette hozzá.
A CBDC-k innovációjában a kereskedelmi bankoknak kell élen járniuk
Bailey szerint a Bank of England szorosan nyomon követi a fizetési technológiák és a felhasználói preferenciák alakulását.
„Ahhoz, hogy a kereskedelmi banki pénz hatékonyan működjön, lépést kell tartania a felhasználók igényeivel. A lakossági CBDC-vel kapcsolatos munkánk során szorosan követjük a fizetési ökoszisztéma ezen tendenciáit. A kereskedelmi banki pénzzel kapcsolatos innováció hiányában a központi bankok maradhatnak azok a szereplők, akik a lakossági fizetési innovációt előmozdíthatják.” – jelentette ki, megjegyezve: „Nem ez a legkedvezőbb kimenetel, de nem is kellene kizárnunk ezt.”