A 40%-os emelkedéssel történelmet írt a Bitcoin minden téren
A február végét hatalmas ugrással 60 000 dollár felett zárta a Bitcoin árfolyam. Ezzel pedig a történelem során legnagyobb zöld gyertyát hozta a BTC a grafikonon. A Blackrock bitcoin ETF-e belépett a 150 legnagyobb ETF közé, a legnagyobb kriptovaluta kapitalizációja pedig átlépte a legnagyobb cégek összértékét.
Miközben a bitcoin árfolyama folytatja parabolikus emelkedést felmerül a kérdés, hogy az új történelmi csúcs lesz-e a következő állomás?
A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen
Rendkívüli hónapnak lehettek tanúi a kereskedők, akik 2024 februárjában a Bitcoin alakulását követték. A legnagyobb kriptovaluta szinte rekordmagasságba emelkedett, ekkora havi emelkedésre pedig 2020 decembere óta nem volt példa. Soha ekkora havi zöld gyertyát nem produkált még a Bitcoin.
A rekord Bitcoin árfolyam emelkedés, rekord tőkét hozott a Bitcoin ETF-eknek is. A BlackRock IBIT ETF-je 520,2 millió dolláros napi beáramlási rekordot ért el már kedden. Azaz már egy nappal azelőtt, hogy a Bitcoin árfolyama egy nap alatt több, mint 10%-os emelkedést produkált. Erre pedig szerdán még egyszer rá tudott kontrázni azzal, hogy több, mint 600 millió dollárt szívott fel a tőzsdén kereskedett papír. Felmerül tehát a kérdés, hogy az ETF-ekbe áramló tőke mozgása indikátorként szolgálhat-e a Bitcoin árfolyam mozgására is.
Miközben a Bitcoin árfolyama mindössze pár óra alatt lépte át a 62, 63, majd 64 000 dolláros szintet, óriási forgalomnövekedést okozott a vezető kriptotőzsdéken. A Binance, a Kraken és a Coinbase is folyamatosan küzdött technikai problémákkal. Időközben helyre álltak a tőzsdék, ugyanakkor sokaknak okozott pillanatnyi pánikot, hogy a tranzakciók működésképtelensége mellett például a Coinbasen az egyenlegek is lenullázódtak.
Megjelentek az igazi Bitcoin bálnák a piacon
A Bank Of America befektetési üzletága, a Merrill Lynch és a Wells Fargo vagyonkezelő egysége is elkezdett a jelentések szerint egyes ügyfeleinek Bitcoin spot ETF-eket kínálni. Velük együtt megjelentek az igazán nagy bitcoin bálnák a piacon.
Miközben a Bitcoin tulajdonosok 95%-a nyereséges már felmerül a kérdés, hogy valójában kik is azok, akik a piac nagyrészét lefedik.
Bitcoin bálnáknak nevezzük azokat a befektetőket, akik legalább 1000 BTC-t tartanak tárcájukban. Ebbe a csoportba azonban nem tartoznak bele a bányászok és a központosított kriptotőzsdék, mivel azok nem számítanak általános befektetőknek. A Glassnode elemzése szerint a nem realizált nyeresége az újonc bálnáknak jelentősen megugrott, és már több, mint 7,3 milliárd dollárnak felel meg.
Miközben a kriptoközösség már találgat, hogy melyik ország fektethetett titokban most jelentős összegben Bitcoinba, pontosan tudjuk kik ezek a nagy Bitcoin bálnák. A BBC összeszedte a legnagyobb BTC készletek ismert tulajdonosait. Ezek között szerepelnek tőzsdén jegyzett cégek, mint a MicroStrategy vagy a Tesla, magánszemélyek, mint Michael Saylor, a Winklevoss ikrek és a Peter Thiel, valamint kriptovállalatok, mint a Block One vagy a Tether.
Történelmet írt a Bitcoin
A BlackRock IBIT spot Bitcoin tőzsdén kereskedett alapja (ETF) a január 11-i indulását követő hét héten belül elérte a 10 milliárd dolláros kezelt vagyont (AUM). Az alap jelenleg több mint 162 000 Bitcoint tart fenn fedezetként, így azon kevés ETF egyike, amely túllépte a 10 milliárd dolláros határt.
Az IBIT eredményeit kontextusba helyezve érdemes kiemelni, hogy az ETF-ek csak töredéke tudta túllépni a 10 milliárd dolláros AUM határt. Ráadásul ezeknek a többsége több mint egy évtizede jött létre, ennyi idő kellett a vagyon felhalmozásához. Az IBIT sikere azért jelentős tehát, mivel a 3400 globális ETF-ből mindössze 150 haladta meg ezt a 10 milliárd dolláros álom AUM határt. És ezt ráadásul mindössze hét héten belül sikerült elérnie.
Ezen kívűl a Bitcoin egy másik hatalmas mérföldkövet is elért azzal, hogy bekerült a piaci kapitalizáció alapján a legnagyobb eszközök 10-es listájára.
A CompaniesMarketCap adatai azt mutatják, hogy a Bitcoin jelenleg a 10. legnagyobb eszköz a piaci kapitalizációt tekintve. Ezzel pedig a BTC megelőzi az olyan óriásokat, mint a Berkshire Hathaway és a világ legnagyobb bankját, a JPMorgan Chase-t. Ami különösen érdekes fricska ebben a két óriásban, az az, hogy vezetőik – Warren Buffett és Jamie Dimon – évek óta ütik-vágják a Bitcoint. Egyszer „patkányméregnek”, máskor meg „haszontalan kiskedvencnek” nevezték az évek során.
A Bitcoin eufória közepette nem árt észnél lenni
Miközben a piacon lassan átérünk az eufória pillanataiba, nem árt résen lenni.
Egyes technikai elemzők arra figyelmeztettek, hogy a Bitcoin piaci szerkezete és magas finanszírozási rátája az egész piacon a súlyos tőkeáttétel-használatát jelzi, ami fájdalmas korrekcióhoz vezethet.
Mielőtt arra gondolunk, hogy a Bitcoin a Holdig száll, érdemes azért megnézni a lehetőségeket a grafikonon.
Rakjuk össze a tényeket: 65000 dollár komoly ellenállás. Ha valaki a 30 ezer dolláros támasz szinten bevásárolt, akkor ugyanezen logika miatt 65 ezer körüli eladó lesz. Támasz és ellenállás játszik a gradikonon, persze csak akkor ha nem a Hodlerekről beszélünk.
Mindeközben azonban vannak olyan elemzők, akik figyelmen kívül hagyják azokat a gondolatokat, amelyek szerint az árfolyam akció túlzott mértékű lenne és amellett teszik le a voksukat, hogy a jelenlegi emelkedés erős lábakon áll.
A Bitcoin kulcsfontosságú opciós piacaira, a nyitott pozíciókra és a finanszírozási rátákra hivatkozva Chris Newhouse elemző elmondta:
„Az én szemszögemből a közelmúltbeli rally a származtatott ügyletek által vezérelt lépés a rekord ETF-beáramlások mögötti azonnali kereslet felhangjával. Az 53 000 dolláros régió áttörése relatív erőt mutatott, a kereskedési mennyiségek magasak voltak, a természetes kereslet megvolt, ami adta a lendületet.”
A Bitcoin relatív erősségi indexe (RSI) 70 felett jár már, ami rávilágít arra a tényre, hogy a korábbi piaci ciklusokban a BTC árfolyama legalább 335 napig emelkedő trendben maradt, mielőtt elérte volna az RSI 70-et.
A professzionális befektetők bizonytalanok
A befektetők aggodalmai leginkább akörül csoportosulnak, hogy Bitcoin ETF-ekbe irányuló erőteljes beáramlás idővel csökkenhet, ami jelentős árkorrekciót válthat ki. Ez azt sugallja, hogy ezeket a kereskedőket vagy nem győzi meg a jelenlegi bika piaci trend, vagy a makrogazdasági bizonytalanság miatt nincs szükségük több tőkeáttételre.
Ezen adatok értelmezése két különböző perspektívát eredményez. Egyesek azzal érvelnek, hogy az ilyen beáramlás hosszú távon nem tartható fenn. Akár a kereslet lassulása miatt, amikor a Bitcoin árfolyama emelkedik. Vagy akár azért, mert a kriptovaluta-kitettség iránti kockázati kedv is korlátozott valahol. Ezzel szemben, bullish szempontból bizonyos kereskedők hisznek a „hógolyó-effektusban”, ahol a növekvő Bitcoin árfolyam „tovább inspirálja” az ETF-befektetéseket.
A professzionális bitcoin-kereskedők azonban egyelőre kényelmetlenül érzik magukat a februári gigantikus 40%-os növekedés ellenére a BTC opciós piacain. A 25%-os delta-skew informatív mutatóként szolgál. Felfedi, hogy az árjegyzők mikor számítanak fel túlzott díjat a felfelé vagy lefelé irányuló védelemért.
A Bitcoin opciók 25%-os delta skew mutatója pedig semleges maradt február 20-a óta, -7% és +7% között ingadozik. Ez kiegyensúlyozott árazást sugall a vételi és az eladási opciók között. Érdekes módon a kereskedők már hat nappal azután kevésbé optimistává váltak, hogy a Bitcoin nem tudta átlépni az 52 500 dolláros határt. Ez pedig aláhúzza a kriptovaluta befektetők aggodalmát a felhalmozási fázisok során.