A $2 milliárdot is átlépték a darkwebes bevételek 2021-ben
Annak ellenére, hogy több jelentős piacteret is lezártak a tavalyi év során, a darknetes bevételek csaknem fél milliárd dollárral növekedtek 2020-hoz képest.
Csökken az elérhető piacterek és a tranzakciók száma is, de a darknet bevételek így is rekordszinten állnak
A Chainalysis legfrissebb kriptoalapú bűnözéssel kapcsolatos elemzése jelentős trendváltozásokat mutat az illegális kereskedelem és a kriptotranzakciók tekintetében is. A kriptovaluta alapú illegális tevékenységek (a darknet tranzakcióktól kezdve a zsarolóvírusok bevételein át a terrorizmus finanszírozásáig) rekordmagas, 14 milliárd dollárt jelentettek a tavalyi évben, azonban a teljes kriptós tranzakcióknak egyre csökkenő részét teszik ki. (A Chainalysis által követett kriptovaluták összes tranzakciójának mértéke 2020-ról 2021-re több mint 560%-kal nőtt. A teljes volumen már a 15 ezermilliárd dollárt is átlépte.)
Az elemzés alapján a darknet bevételek az egyik „legerősebb” évet tudhatják maguk mögött: a teljes bevétel a 2,1 milliárd dollárt is átlépte. Ez a 2020-as $1,7 milliárdhoz képest komoly növekedést jelent, mely azért is különösen érdekes, mert a tavalyi év során több piactér kényszerült bezárni. A bezárások mögötti történetek is figyelemre méltóak, hiszen ezek nem feltétlenül hatósági intézkedés miatt következtek be: az egyre erősödő verseny a piacterek között csúnya csatározásokat hozott el a tavalyi évben, mely DDoS támadásokat és adatszivárogtatási ügyeket tettek gyakorivá.
S bár a bevételek összértéke nőtt a darknetes oldalakon, a tranzakciók összetétele is komoly változáson esett át. Maga a tranzakciók száma csökkent az előző évekhez képest, viszont összértékük jelentősen növekedett. Az illegális drogkereskedelemben, mely a $2,1 milliárdos bevételből csaknem $1,8 milliárdot tesz ki, ez különösen meglátszik. Míg 2016-ban egy átlagos drog tranzakció $160 értékű volt, 2021-ben a $493-os szintet érte el az átlag. A Chainalysis elemzői szerint feltehető, hogy míg korábban a droghasználók közvetlenül vásárolták meg ezeket az illegális szereket a darkneten, addig ma már főként a dealerek vásárolnak a piactereken nagyobb mennyiségben.
A bitcoin továbbra is a legnépszerűbb, de a monero is teret nyert tavaly
A használt kriptovalutákra is kitért a Chainalysis elemzése, hiszen sajnálatos módon a darknet bevételek máig nagymértékben ezekre a kriptoeszközökre támaszkodnak. A monero privátcoin népszerűsége nőtt a tavalyi év során. Míg 2020-ban csak a piacok 45%-a fogadta ezt el fizetőeszközként, addig 2021-ben ez a szám már a 67%-is elérte. A bitcoin azonban továbbra is dominálja a piacot: ezt a kereskedők 93%-a elfogadja.