Mi kell ahhoz, hogy a bitcoin árfolyama kilőjjön?

A bitcoinerek már régóta várják a bitcoin holdra jutását, de vajon mi miatt lőhet ki a vezető kriptovaluta árfolyama? Az elemzők szerint sok minden elhozhatja az árfolyamnövekedést, de biztos nem a hamarosan bekövetkező blokkjutalom felezés.

Az intézményi érdeklődés újjáéledése a bitcoin iránt ebben a hónapban a befektetőket és az elemzőket arra késztette, hogy elgondolkodjanak azon, milyen magasra emelkedhet az ára a következő két évben – figyelembevéve azt, hogy a feleződés már csak egy karnyújtásnyira van.

Intézményi részvétel

Június folyamán több nagy vagyonkezelő, köztük a BlackRock és a Fidelity, kérelmet nyújtott be egy Bitcoin spot ETF elindítására az Egyesült Államokban. Emellett a BNY Melon, az Invesco, a Morgan Stanley és mások korábban is próbálkoztak bitcoinhoz kapcsolódó termékek, például tőzsdén kívüli kereskedési vagy letéti szolgáltatások bevezetésével.

Ha megnézzük a kriptovilágban már most is érintett néhány óriási pénzügyi vállalatot, a kezelt vagyonuk összesen legalább 27 billió dollárra rúg, állítja Meltem Demirors, a CoinShares stratégiai igazgatója. Elméletileg a bitcoin árfolyama többszörösére nőhet, ha ezek a cégek a vagyonuknak csak egy kis töredékével lépnek be a piacra – különösen a piac jelenlegi likviditási szintjét  tekintve.

2021-ben az ARK Invest és híres kriptopárti nagyasszonya Cathie Wood azt jósolta, hogy a bitcoin elérheti az 500 000 dollárt, ha az intézményi befektetők portfóliójuk 5%-át az eszközre fordítják.

Éljenek a HODLEREK

Bár az árfolyam emelkedésekor több bitcoin tulajdonos elgyengül és eladja eszközeinek egy bizonyos részét, szerencsére rengeteg az igazi HODLER.

Számos piackutató cég, köztük a Santiment és a Glassnode, az elmúlt hónapokban „folyamatos vagyonátcsoportosítást észlelt a nagy időpreferenciával rendelkező befektetőktől a HODLEREK felé”. A CryptoQuant e havi adatai ezt alátámasztani látszanak, azt mutatják, hogy a hosszú távú birtokosok az elmúlt hat hónapban nagymértékben csökkentették az eladási aktivitásukat.

A befektetők már korábban is megjegyezték, hogy az igazi bitcoinmaxik az áraktól függetlenül tartják állományukat. Paul Tudor Jones például hozzátette, hogy a bitcoin-tulajdonosok 86%-a nem adta el eszközeit, amikor 2017 és 2018 között az árfolyam 17 000 dollárról 3000 dollárra esett. Stanley Druckenmiller a múlt hónapban szintén bikahangulatot vizionált az eszközzel kapcsolatban, aki szerint a bitcoin tulajdonosai igazi „vallási fanatikusok”.

Mi a helyzet a feleződéssel?

Ironikus módon egyes elemzők szerint a felezés nem lesz erős hatással a piacra. A bitcoin történelmi csúcsai 2013-ban, 2017-ben és 2021-ben mind egy évvel a feleződés után következtek be. Bár a kapcsolat magától értetődőnek tűnhet, a Coinbase e havi jelentése szerint az egyes ciklusok talán nem is annyira a feleződéshez, mint inkább más tényezőkhöz kapcsolódtak.

„A harmadik feleződésen kívül nem teljesen egyértelműek a bizonyítékok arra, hogy ezek a feleződési események támogatták a bitcoin árfolyamának alakulását” – áll a jelentésben.

A CryptoQuant marketingvezetője úgy fogalmazott: „Egyetértek azzal, hogy a bitcoin árfolyamára gyakorolt felező hatás csökken, mivel az új kínálati limit jelentősen csökken”.