Milyen idősek az atomreaktorok a világban?
Az atomenergia 1950-es évekbeli megjelenése óta az atomreaktorok alapvető szerepet játszanak a növekvő energiaigényünk kielégítésében. Az atomreaktorokat úgy tervezték, hogy évtizedekig működjenek, és jellemzően 20-40 évre kapnak engedélyt. De a felülvizsgálatok után és az engedélyek megújításával még ennél is tovább üzemben lehet tartani azokat. Ennek fényében nézzük meg, milyen idősek jelenleg a működő atomreaktorok.
Amint azt a Visual Capitalist munkatársai, Govind Bhutada és Sabrina Lam az alábbi buborékdiagramon bemutatják, a Power Reactor Information System (PRIS) adatai alapján a 2023. márciusában világszerte működő 422 reaktor koreloszlása meglehetősen széles.
Az atomreaktorok kormegoszlása globálisan
Az 1970-es, 1980-as és 1990-es években az atomreaktorok építése folyamatos volt, mivel az országok ezzel az energiatípussal bővítették energiaportfóliójukat, és igyekeztek kihasználni a nukleáris technológia fejlődését. Ennek eredményeként a világ atomreaktorainak többsége ebben az időszakban kezdte meg működését.
A jelenleg működő 422 reaktorból 262 létesítmény 31-50 éve üzemel. Más szóval a jelenlegi atomreaktorok mintegy 62%-át 1973 és 1992 között kapcsolták rá a hálózatra.
Az atomenergia terjedése a 21. század fordulójára lelassult, mivel a közvélemény egyre kevésbé támogatta, és egyre nagyobb aggodalomra adott okot a nukleáris biztonság. Ennek eredményeképpen a reaktorok csak kis része esik a 11-20 éves korcsoportba.
Az elmúlt évtizedben azonban néhány ország újra érdeklődést mutatott az atomenergia iránt, míg mások, mint például Kína, tovább bővítették atomreaktor parkjukat. Mintegy 67 reaktor 0 és 10 év közötti, ami a globális nukleáris energia kapacitás 18%-át teszi ki.
A legrégebbi működő reaktorok (öt darab) 54 évesek, és 1969-ben álltak üzembe. Ezek közül kettő az Egyesült Államokban, kettő Indiában és egy Svájcban található.
Meddig bírják az atomreaktorok?
Bár a konkrét élettartam változhat, az atomreaktorokat általában 20-40 éves élettartamra tervezik.
A reaktorok azonban élettartam-hosszabbítással az eredetileg engedélyezett időszakon túl is üzemelhetnek. A reaktorok élettartamának meghosszabbítása szigorú felméréseket, biztonsági értékeléseket és technológiai megújításokat igényel.
Sok ország hosszabbította már meg az elöregedő reaktorok engedélyt. Nevezetesen, az Egyesült Államokban lévő 92 reaktorból 88 kapott engedélyt arra, hogy akár 60 évig is üzemelhessen, és néhány további 20 éves hosszabbítást kért, hogy akár 80 évig is üzemelhessen.
A biztonsági aggályok kezelése mellett az élettartam-hosszabbítással rendelkező reaktorok számos előnnyel járhatnak. Az új reaktorok építéséhez szükséges magas tőkebefektetések nélkül alacsony és versenyképes költséggel tudnak szén-dioxid-kibocsátás mentes villamos energiát termelni, ami különösen fontos, mivel a globális energiaszektor a károsanyag-kibocsátás csökkentésére törekszik már évtizedek óta.