Visszatáncol a Binance: mégsem lövi le az adatvédelmi coinokat
A Binance még májusban értesítette francia, spanyol, olasz és lengyel felhasználóit, hogy 12 anonim tranzakciókat kínáló érméhez június 26. után nem fognak hozzáférni az EU-s MiCA irányelvek miatt. Most azonban úgy tűnik, hogy a Binance meggondolta magát, és mégsem törli az összes ilyen jellegű tokent.
A problémás projektek között volt a nagyobb piaci kapitalizációjú érmék közül a Monero, a Dash és a Zcash, míg a kisebbek közé tartozott például a Verge (XCG) és a Secret (SCRT). Most ennek a két projektnek a fejlesztői jelentették be Twitteren, hogy a 12-ből 7 token megmenekült az eltávolítástól – a Monero nem tartozott közéjük. Az említett érmék mellett még a Decred (DCR), a Navcoin (NAV), a Zcash (ZEC), a Dash (DASH), és a PIVX úszta meg a tiltást.
A problémát az okozza, hogy az újonnan hatályba lépett MiCA szabályozás megköveteli a szolgáltatóktól, hogy adatokat gyűjtsenek és szolgáltassanak a digitális tranzakciók kezdeményezőiről és kedvezményezettjeiről, így a kriptodeviza utalásokról is. A Binance éppen ezért döntött a Krakenhez, a Huobihoz és a Bittrexhez hasonlóan úgy, hogy eltávolítja a problémás privacy projekteket az európai piacokon. Egyébként nem csak Európában ilyen szigorú a szabályozás: a dubaji, a japán és a dél-koreai szabályozó kifejezetten betiltotta a privacy érméket, megtiltva azok kereskedelmét és kibocsátását is.
Kezdetben a Binance azt tervezte, hogy június 26-tól beszünteti az összes érintett token kereskedését, de a Verge és a Secret fejlesztői arról számoltak be, hogy végül sikerült elérni, hogy a Binance meggondolja magát, és tokenjeik elérhetőek maradjanak az európai kereskedők számára is. A Binance hivatalosan nem kommentálta döntést, és nem árulta el, hogy pontosan milyen kritériumok alapján döntött egy-egy érme megtartása, vagy törlése mellett.
Jobban megnézve azonban kirajzolódik valamiféle mintázat: míg a hamarosan törlésre kerülő Monero szinte kizárólag az anonim tranzakciók bonyolítására fókuszál, addig más érintett tokenek, például a SCRT számos további felhasználási területet is kínál, és kommunikációjában nagy hangsúlyt fektet az okos szerződéses funkciókra, illetve arra, hogy segítségével a felhasználók érzékeny adatokat tárolhatnak titkosítva a blokkláncon.
A privacy coinok támogatói azzal érvelnek, hogy a pénzügyi tranzakciós nyilvántartásokat személyes adatoknak kell tekinteni, és a tranzakciók anonimizálására szolgáló eszközök ugyanolyan fontosak, mint más adatvédelmi intézkedések. A Binance jelen döntése most ezen adatvédelmi aktivistáknak adhat némi reménysugarat, de reálisan nézve egy EU-s szinten szabályozott tőzsdének nagyon kicsi a mozgástere a kérdésben.