Caitlin Long: Egy bitcoinista küzdelme a bankrendszer átalakításáért
Caitlin Long, a bitcoin elkötelezett támogatója és a Custodia Bank alapítója. Egy olyan pénzintézet létrehozását tervezi, amely egy „pénzraktár” mintájára működik, és 108%-os betétfedezet-kötelezettséget vállal a bankrendszerben uralkodó résztartalékolási rendszerrel szemben.
Óriási pénzrendszeri innováció – osztrák közgazdaságtan
A résztartalékolási bankrendszerrel szemben a Custodia Bank a bank betétek 108%-os készpénz fedezetét biztosítaná, csökkentve gyakorlatilag minden kockázatot. Ezen kívül bitcoin letétkezelési szolgáltatást is nyújtana.
Az osztrák közgazdaságtan, melynek alapjait az amerikai Murray Rothbard, az osztrák közgazdaságtani iskola kiemelkedő alakja fektette le, nagyban befolyásolta Long gondolkodását. Rothbard a résztartalékolási bankrendszert „shell game”-nek, azaz „bűvésztrükknek” és „Ponzi-sémának” nevezte, és arra hívta fel a figyelmet, hogy a bankoknak ugyanúgy kellene működniük, mint a biztonsági letétbe helyezési szolgáltatásoknak vagy a „pénzraktáraknak”. Véleménye szerint a bankoknak mindenkor rendelkezniük kellene ügyfeleik összes pénzével.
Az osztrák közgazdaságtan iskolája a szabadpiaci gazdasági rendszer és a minimalista állami beavatkozás mellett érvel. Rothbard érvei alapján a bankoknak a megtakarítások és a kölcsönök hiteles közvetítőjeként kellene működniük, szemben a résztartalékolási bankolással, amely szerinte instabilitást és válságokat okoz. A frakcionált tartalékú bankrendszer lényege, hogy a bankok csak egy bizonyos részét, a „tartalékot” tartják meg az ügyfeleik betétjeinek, és a maradékot kölcsönként adhatják ki. Rothbard azonban ezt a rendszert Ponzi-sémának nevezte, mivel a betétek egy részének újrabefektetése a banki rendszer sebezhetőségét növeli, és a bankok képtelenek lennének kielégíteni a betétesek igényeit, ha mindenki egyszerre kérné vissza a pénzét (lásd bankroham címke alatti cikkeinket). Rothbard szerint a bankoknak mindenkor rendelkezniük kell az összes betét összegével, ahogyan azt a pénzraktárakban is teszik.
A FED véleménye persze más
A Federal Reserve elutasította a Custodia Bank kérelmét a Fed gyűjtőszámla nyitására, amelynek következtében Long pert indított a Fed ellen. Long szerint a jelenlegi résztartalékolási bankrendszer a hibás, és az általa vezetett bankon keresztül átláthatóbb és stabilabb alternatívát kíván létrehozni.
A bankoknak a modern pénzügyi rendszerben a náluk elhelyezett betéteknek csak egy részét kell megtartaniuk likvid formában, a többit hitelként kihelyezhetik. Ez sokak szerint súlyos problémákat okozhat. A bankok túlzott kockázatot vállalhatnak, veszélyeztetve ezzel a betétesek pénzét. Ez a gyakorlat banki válságok kockázatát hordozza magában, amelyek súlyos gazdasági következményekkel járhatnak.
Egy új modell
Caitlin Long szerint a Custodia Bank egy új modellt kínál a bankolásra, amely teljesen eltér a hagyományos résztartalékolási kötelezettségi rendszerétől. A bank kizárólag készpénzben tartaná az ügyfelek pénzét, és nem helyezné ki hitelként. Ezzel a módszerrel a bank biztosítja, hogy mindig elegendő likviditás álljon rendelkezésre a betétek teljes kifizetésére. Valójában a Custodia Bank 108 százalékát őrizné meg a betéteknek, ami azt jelenti, hogy még több pénzt tartana tartalékban, mint amennyit a betétesek befizetnek.
Ez a megközelítés különleges lehetőséget nyújt a bitcoin tulajdonosok számára is. A Custodia Bank vállalná a bitcoinok biztonságos tárolását és őrzését is. A kriptovaluták tárolása és védelme sokak számára kihívást jelent, és a Custodia Bank megbízható megoldást nyújthatna erre. A bank szigorú biztonsági intézkedéseket alkalmazna, hogy megvédje a bitcoinokat a hackerek és más veszélyek ellen.
Caitlin Long, a blokklánc- és kriptopar egyik kiemelkedő alakja. A wyomingi kormányzó által kinevezett tagként 2018 és 2019 között a wyomingi blokklánc munkacsoport tagja volt. Emellett 2018 óta a WyoHackathon elnöke. 2012 óta tevékenykedik a bitcoin és a blokklánc területén, és nagy szerepet játszott abban, hogy Wyoming kriptobarát állam legyen. Ő az Avanti Financial Group alapítója és vezérigazgatója.
Nem lejátszott még a meccs
Azonban a Custodia akadályokba ütközött a létrehozása során. Az Amerikai Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve elutasította a gyűjtőszámla nyitására vonatkozó kérelmét. Ez a számla lehetővé tenné a Custodia Bank számára, hogy közvetlenül részt vegyen a pénzügyi rendszerben, és kapcsolatban legyen más bankokkal. A Fed elutasítása komoly akadályt jelentett a Custodia Bank számára.
Caitlin Long úgy véli, hogy a Federal Reserve döntése sérti a bank alapításhoz való jogát, és indokolatlanul korlátozza a pénzügyi innovációt. Long célja az, hogy megváltoztassa a jelenlegi pénzügyi rendszert, és a Custodia Bankon keresztül átláthatóbb és stabilabb banki alternatívát teremtsen.
A Custodia Bank ötlete valóban izgalmas lehetőséget kínál a pénzügyi rendszer átalakítására. Ha sikerül megvalósítani a bankot, az új modell lehetővé tenné a betétesek számára, hogy biztonságban tudják a pénzüket, és egyúttal a bitcoin tulajdonosoknak is megbízható tárolási és őrzési megoldást nyújtana. Azonban először meg kell oldani a jogi akadályokat, és meg kell győzni a hatóságokat a Custodia Bank értékéről és biztonságáról.
Caitlin Long elszántsága és elkötelezettsége a pénzügyi rendszer átalakítása iránt dicséretes. A Custodia Bank elképzelése egy olyan alternatívát kínál, amely átláthatóbb és stabilabb lehet a jelenlegi rendszerhez képest. Az eljárás azonban hosszú és bonyolult lehet, és sok akadályt kell még leküzdeni. Remélhetőleg a bíróság támogatni fogja Long ügyét, és lehetőséget kap arra, hogy megvalósítsa a Custodia Bankot, és hozzájáruljon a pénzügyi rendszer javításához.