Az ENSZ összekapcsolná a digitális személyiket az emberek bankszámláival

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) legújabb programja szerint az általuk bevezetni kívánt digitális személyazonosító igazolványok össze lennének kapcsolva az állampolgárok bankszámláival is. A javaslat hallatán kritikusok nagy csoportja felháborodását fejezte ki ezzel kapcsolatban, mivel szerintük ez az emberek szabadságát korlátozhatja.

A szervezet szeretné, ha a digitális személyazonosító igazolványok bevezetése mellett a központi hatóságok összekapcsolnák azokat az emberek bankszámláival, vagy mobilbank számláival.

„A bank- vagy mobilbank számlákkal összekapcsolt digitális azonosítók javíthatják a szociális védelem biztosítását, és jobban elérhetik az arra jogosult kedvezményezetteket. Továbbá a digitális technológiák segíthetnek csökkenteni a adatszivárgásokat, hibákat és a költségeket a szociális védelmi programok kialakításában.” – áll a programban.

Az ENSZ tervezetében a globális digitális jövő szabályozásáról beszél. Olyan kifejezéseket használ, mint a „nemzetközi együttműködés” és „számos érdekelt fél”, akik „elveket, célokat és intézkedéseket fognak előmozdítani”, más szóval szabályokat hoznak, ”egy nyitott, szabad, biztonságos és emberközpontú digitális jövő” érdekében.

Az általuk felvázolt jövő azonban a kritikusok szerint éppen az ellenkezőjét hozná el a világ polgárai számára.

A tájékoztató célja, hogy előmozdítsák Antonio Guterres ENSZ-főtitkár jövőképét. Guterres víziója, amelynek hivatalos címe „Közös menetrendünk”, 2024 szeptemberében, a „A jövő csúcstalálkozója” elnevezésű eseményen kaphat zöld utat.

Ami az ENSZ vízióját illeti a jövőbeli globális pénzügyi rendszerről, azt a 2030-ig szóló fenntartható fejlődési menetrenddel kellene összehangolniuk. A program szerint az egészet a jövőben felállítandó „csúcsszerv” irányítaná. A kulcsszereplők az ENSZ vezetője, valamint a G20 országok, a Gazdasági és Szociális Tanács és a nemzetközi pénzügyi intézmények vezetői lennének.

Részlet a programból. Forrás: ENSZ.

Ezen belül az ENSZ jövőképet lát egy Globális Digitális Paktumról, melynek célja korántsem hangzik jól. Lényegében arra lenne hivatott, hogy az emberek, a digitális eszközök és a szervezetek mind egy központilag irányított hálózatban legyenek, amelyet a szervezet képviselői irányítanának.