Fontos változásra kerülhet sor az Ethereum PoS mechanizmusában
Időről időre összeülnek az Ethereum fejlesztői, hogy megvitassák a blokklánc jövőjét érintő technikai kérdéseket. A Shanghai frissítés óta először nyúlnának a validátorok licit mechanizmusához, ami a node-ok számának csökkenését, és a rendszer magasabb szintű hatékonyságát hozhatja magával.
Ahhoz, hogy megértsük a felvetett javaslat jelentőségét és lényegét, kicsit közelebbről meg kell vizsgálnunk az Ethereum jelenlegi működését: a Shanghai frissítés óta új korszak kezdődött a blokklánc életében, és minden tranzakciót az ún. proof-of-stake konszenzus alapján rögzítenek a blokkláncon. Ebben a folyamatban vesznek részt a validátor csomópontok, melyek jellemzően legfeljebb 32 ETH-t tartanak a tárcájukban, és ezt a 32 ethert használják arra, hogy az elvégzendő feladatokra “licitáljanak” és újabb és újabb tranzakciókat kapjanak megerősítésre. 32 ETH azonban nem számít nagy összegnek a kriptovilágban, és úgy tűnik, hogy ez a licitlimit feleslegesen lekorlátozza a csomópontokat.
A leírt 32 etheres korlát azt eredményezte, hogy számos validátor kénytelen akár több tucat, vagy többszáz node-ot is üzemeltetni, hogy maximalizálja a tranzakciós díjakból elérhető jutalmakat. Jelenleg 600 000 aktív validátor van, és további 90 000 vár aktiválásra a sorban. Az Ethereum fő fejlesztői most egy olyan javaslatot vizsgálnak, amely a maximális validátor staket 2048 ETH-ra emelné (tehát a mostani felső korlát hatvannégyszeresére), aminek hatására csökkenhetne a node-ok száma, és megszűnne a párhuzamos üzemeltetési kényszer a nagy tőkével rendelkező validátorok számára. A fejlesztők szerint ez hozzájárulna az Ethereum hálózat hatékonyságának és skálázhatóságának növeléséhez, miközben fenntartja a rendszer biztonságát.
A javaslat másik eleme lehetővé tenné a validátor jutalmak automatikus összevonását az Ethereum hálózaton, ami azt jelentené, hogy itt is érvényesülhetne a kamatos kamat elve, mint a legtöbb másik DeFi és CeFi stakelési megoldásban. Jelenleg a 32 ETH felső határ felett szerzett jutalmakat más tárcára kell mozgatni az optimális hozam érdekében. Ha a felső határt emelnék, akkor az így elérhető kamatos kamattal növelt hozam is növekedne.
Az eszmecserén felmerült azon nagyobb node üzemeltetők speciális helyzete is, akik az üzletmenetükből adódóan extrém mennyiségű csomóponttal dolgoznak: ilyenek például a tőzsdék – a Coinbase egymaga több tízezer validátort tart fenn a 32 ETH-es felső korlát miatt. Az új protokoll érvénybe lépését követően ezek az entitások lényegesen kevesebb validátort tudnának nagyobb stakkel kezelni, ami csökkentené a technológiai komplexitást, azonban nagyobb kockázatnak tenné ki a node-okat a technikai hibák következményeivel szemben, hiszen extrém esetben akár a teljes betett staket is elveszíthetik.