Putyin: a dollár hegemóniája gyengül, de ehhez nekünk semmi közünk
Vlagyimir Putyin orosz elnök az amerikai dollár dominanciájának végéről beszélt. Elmondta, Oroszországnak nincs köze az USD bukásához. „Soha nem volt, és most sem célunk a dollármentesítés”. Kiemelte, az USA dollár végét a globális trendek hozhatják el.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon (SPIEF) válaszolt olyan kérdésekre, amelyek a dollármentesítéssel és az amerikai dollár dominanciájának bukásával voltak kapcsolatosak.
Megkérdezték tőle, igaz-e, hogy az Oroszország és Egyesült Államok között fennálló jelenlegi konfliktust arra a célra használja, hogy meggyengítse az USA hegemóniáját a nemzetközi pénzügyi rendszerben. Válaszul elmondta, hogy az orosz gazdaságnak ez sosem volt a célja, és most sem szeretnének ilyen módon befolyást gyakorolni a világgazdaságra.
„Ennek vagy annak a valutának a világgazdaságra gyakorolt hatása közvetlen kapcsolatban áll a kibocsátó ország gazdasági potenciáljával” – tisztázta.
Az amerikai gazdaság helyzetével azonban már nem nyilatkozott ennyire barátságosan. Elmondása szerint a kínai gazdaság már most is erősebbnek számít a vásárlóerő-paritás tekintetében, és volumenében is megelőzte már az amerikait.
Mindenesetre hozzátette, hogy az Egyesült Államok továbbra is „nagyszerű gazdasággal” rendelkezik. Hangsúlyozta: „Ez az amerikai nép nyilvánvaló érdeme, amely tehetséges és alkalmas, ezt senki sem tagadja. A mai politikai vezetés azonban visszaél az amerikaiak bizalmával, az amerikai emberek bizalmával”.
Kapcsolódó cikkünk: Vlagyimir Putyin betiltja a digitális eszközzel való fizetést Oroszországban
Az amerikai kormány mindeközben mindent megtesz azért, hogy ez a számukra negatív forgatókönyv ne következhessen be. A veszélyre korábban Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter is figyelmeztetett. Áprilisban elmondta, miszerint azok a pénzügyi szankciók, amelyek az amerikai dollárt is károsan érintik, idővel alááshatják a fizetőeszköz hegemóniáját.
Putyin szerint ha a dollárt a fegyveres harc egyik eszközeként használják, az kétséget ébreszt a valuta megbízhatóságával kapcsolatban mint a világkereskedelem elszámolási egysége és mint megtakarítási és tartalékeszköz.
„A világ nagy gazdaságainak dollártartaléka évről évre csökken. Nem olyan gyorsan, mint ahogy egyesek szeretnék, de csökken.” Mondta Putyin, majd hozzátette, hogy elszámolási eszközként betöltött szerepe is csökkent, de ez az euróval sincs másképp. Ezzel szemben más nemzeti valutákban, például a jüanban vagy az arab világ pénznemeiben való elszámolások növekedtek.
A vég kezdete a dollár hegemóniája számára
Az orosz elnök szerint a saját, közös fizetőeszköz gondolata latin-amerikában született meg. Ennélfogva nem meglepő, hogy az arabok számára is régóta prioritás a téma. Putyin elmondta: „Ha a vezető arab országok olajtermelői most azt mondják, hogy készek jüant is elfogadni az olajért, akkor ahhoz nekünk semmi közünk nincs.”
Hozzátette, ha ez a trend további lendületet kap, és az arab olajelszámolásokat nem amerikai dollárban fogják rendezni. Ez pedig a vég kezdete a dollár számára. De nekik ehhez továbbra sincs semmi közük.
„Ezt ők maguk tették, és éppen ezért minden okom megvan rá, hogy azt higgyem, a mai politikai elit visszaél az amerikai nép bizalmával, és ők azok, akik az általam említett negatív következményekért felelősek” – összegezte Putyin. Májusban az orosz elnök elmondta, a többpólusúvá váló világ csak felgyorsítja ezt a folyamatot, és azok, akik nem követik a trendeket, veszítenek.
Az elhangzottak alapján Putyin barátságos hangot ütött meg az amerikai néppel kapcsolatban. Kizárólag az aktuálisan regnáló politikai vezetést teszi felelőssé a történésekért. Mindennek célja természetesen a személye iránti szimpátia visszaszerzése, növelése is lehet.
A nyugati világban ezzel szemben egy egészen más retorika és hozzáállás figyelhető meg. Az orosz sportolók világversenyekről való kitiltása, a műalkotások (filmek, zenék) korlátozása mind ellentétes megnyilvánulásnak számítanak. Mindez azonban azt a nézetet erősíti, hogy a háborúért a teljes orosz társadalom is felelős.
Ami a dollár hegemóniájának végével kapcsolatos megjegyzéseit illeti, aligha hihetjük el, hogy egy USA-val szembehelyezkedő nagyhatalom ne lenne érdekelt abban, hogy a dollárhegemónia megszűnjön, vagy némiképp enyhüljön, és a saját – vagy egy vele barátságos kapcsolatokat ápoló ország – valutája lépjen a helyébe.
Közben a szereplők közül senkinek eszébe sem jut, mi történne, ha a világ nemzetközi elszámolási eszköze és tartalékvalutája egy olyan eszköz lenne, amely a világ államaitól függetlenül létezik.