Ukrajna 2024-től megadóztatná a kriptonyereséget
Az ukrán szabályozó hatóságok arra készülnek, hogy 2024-től 18%-os adót vetnének ki a kriptonyereségre, a törvényhozók pedig idén ősszel szavaznak a javaslatról.
A Forbes Ukraine szerint a Nemzeti Értékpapír- és Tőzsdefelügyeleti Bizottság egy törvénytervezetet fog bemutatni, amely a következő parlamenti ülésszakon kerül a törvényhozók elé.
A piaci szabályozó javaslatai között szerepel egy 18%-os átalányadó bevezetése a kriptovaluta befektetésekből származó jövedelemre, de a katonai szolgálatot teljesítőknek csak 1,5%-ot kell majd fizetniük.
Jurij Bojko bizottsági tag elmondta:
„Reméljük, hogy a törvényt szeptemberben elfogadják, és 2024-ben lép hatályba”.
A bizottság azt is javasolja, hogy ő és a központi bank szabályozási jogköröket kapjon az ágazat felett. A törvénytervezet azt is előírná, hogy minden ukrán kriptotőzsdének és brókercégnek a bizottság által kiadott működési engedélyt kell kérnie.
Kijev az elmúlt hetekben megpróbálta az EU-val összhangban módosítani kriptorendeleteit, és az EU kriptoeszközök piacaira vonatkozó jogszabály (MiCA) szellemében szeretne szabályozást bevezetni.
Bojko elmondta:
„A [törvénytervezet] lehetővé teszi, hogy az uniós szabályok szerint működjünk. Ha egy tőzsde vagy egy kriptokereskedő a piacon akar tevékenykedni, akkor meg kell felelnie ezeknek a szabályoknak”.”
A ukrán kriptoközösség elégedetlen?
A hír vegyes reakciót váltott ki az ország kriptoközösségé részéről.
Mykhailo Chobanyan, a Kuna kriptotőzsde alapítója arra figyelmeztetett, hogy Kijevnek nem szabad elsietnie a lépéseket.
Chobanyan szerint a jogalkotás előtt ki kell, hogy derüljön, „miért, hogyan és mikor van szükség szabályozásra”.
A Forklog média pedig egy jogi szakértőt idézett, aki szerint a 18%-os adókulcs elriaszthatja a befektetőket, és esetleg „a felhasználók és cégek kiáramlását idézheti elő Ukrajnából”.
A központi bank eközben olyan szabályozást sürgetett, amely egyensúlyt teremt a fogyasztók érdekeinek védelme és a pénzügyi stabilitás között.
A bank hozzátette, hogy a szabályozásnak „figyelembe kell vennie az ország jogi és pénzügyi rendszerének sajátosságait”.
Kijev azt is megfogadta, hogy lépéseket tesz a „kriptoközpontú korrupció„ vélt növekedése elleni küzdelem érdekében.