Belépés díjtalan, airdrop bizonytalan

Érdekes a tesztnetek világa, szórakoztató, tanulságos, kockázat nem sok van benne, és pénzt is lehet vele keresni airdrop formájában. Most egy új bejelentés nyomán a Scroll nevű layer 2 vált érdekessé, amely a nyár végén elindítja a mainnetet. Ezzel az utolsó nagy akadály is elhárulhat egy airdrop előtt.

Aki most ismerkedik a kriptovalutákkal, az okosszerződésekkel, az altcoinokkal – meg a bevételt hozó airdrop-világgal –, annak érdemes a tesztnetekkel próbálkoznia. Ahol nem kell pénzt befektetni, vagy csak néhány fillért, mert a tevékenység nem élesben megy, próbahálózaton folyik, játékpénzzel. Persze munkát, azt kell befektetni, de még szórakoztató is tud lenni, miközben sokat lehet tanulni.

Egy ilyen tesztnetes feladatsor van a Venom Network oldalán, amiről Telegram-csoportunkban már egyszer megemlékeztünk, érdemes rákeresni a csatornán. Most bejelentették azt is, hogy a Scroll nevű layer 2, azaz második rétegű Ethereum-kompatibilis blokklánc augusztusban vált a tesztnetről mainnetre, azaz elsődleges, éles hálózatra.

Az airdrop mindig bizonytalan

Ami felerősítette a spekulációkat, hogy talán jön majd airdrop is, azaz ingyen kiosztják a létrehozandó érmék egy részét a felhasználók között. Bár nem biztos, hogy mindjárt a mainnet bevezetésekor, vagy kevéssel az után. Ahogy például az Arbitrumnál is sokkal később történt ez meg, a mainnet elindulása után sok hónappal. De nagyon valószínű, hogy előbb-utóbb lesz airdrop, és aki már most megcsinálja a tesztnet feladatokat, aktív a hálózaton, annak van rá esélye, hogy kap belőle. (Nincs feltétlenül konkrét feladatsor, mint a Venomnál, csak ajánlott szorgalmasan, sokoldalúan használni kell a teszthálózatot.)

Jönnek a rollup-ok

Bár az is lehet, hogy később a tesztnet-aktivitást ki kell egészíteni újabb, valódi pénzzel végrehajtott feladatokkal, ahogy ez más blokkláncoknál is történt. Így majd a kettő együtt fog majd pénzt érni, bevételt hozni. Ha egyáltalán, ezt sohasem lehet biztosra venni. A Scroll egyébként az egyik fontos layer 2 megoldás a jelenleg fejlesztett Ethereum-alternatívák között. Hanem is feltétlenül az első, de az első öt között szokott lenni különböző toplisták szerint.

Programozói humor? A zkSync tesztnetje a Syncswap DEX oldalán.

Programozói humor? A zkSync tesztnetje a Syncswap DEX oldalán.

Egy másik fontos vagy érdekes tesztnet a zkSync nevű, jelenleg első helyen emlegetett Ethereum ETH Price ETH Price második rétegű blokklánc (zero knowledge rollup) tesztnetje. Annak ellenére is érdekes lehet, hogy itt már van mainnet is (zkSync Era). De így is lehet, hogy a tesztnetért is adnak pontokat, tehát beleszámít majd abba, hogy ki fog kapni ingyen érméket, és ki nem, illetve ki mennyit.

Trillió csillió dollárok között

Ezért sok airdrop szakértő javasolja, hogy végezzük el a tesztnet-feladatokat akkor is, ha már a mainneten is aktívak vagyunk. Önmagában a tesztnet-aktivitás azonban valószínűleg nem elég ahhoz, hogy besöpörjük az ingyenérméket, de fontos kiegészítő lehet.

Programozói vicc, vagy valami más van mögötte? Itt egy fél éter is sok trillió dollárt ér, ahogy  képen látszik. Egy kis időre multimilliárdos lehetsz. De mindez csak játék. Ehhez a dollárnak egy olyan mértékű leértékelődésére lenne szükség, mint mondjuk Magyarországon volt a pengő értékvesztése a II. világháború után.

Azt azért tegyük hozzá, hogy tesztnet-feladatokkal inkább csak maximum pár száz dollárokra lehet szert tenni, ha egyáltalán. Az igazán nagy összegek általában sok ezer dollár kockáztatása és sok munka árán érhetők el.