Több mint 25 perces kiesés volt tegnap az Ethereum hálózaton
Az Ethereum mainnet csütörtökön körülbelül 25 percig nem tudta validálni a tranzakciókat, a blokkokat beküldték, de nem kerültek véglegesítésre. Az Ethereum blokklánc felhasználók látták, hogy a tranzakcióik átmennek. A 25 perces időtartam alatt azonban fennállt a veszélye annak, hogy a hiba miatt módosulnak.
Az Ethereum core néhány fejlesztője a Twitteren osztotta meg, hogy a blokkláncon a tranzakciók nem véglegesednek, és hogy vizsgálják a problémát. Hasonló problémát korábban egy kliens, azaz a blokkláncot futtató szoftver hibája okozott.
Nagyjából 25 perc elteltével a mainnet ismét véglegesítette a blokkokat. A fejlesztők azt mondták, hogy még vizsgálják, mi okozta ezt a kiesést, és hamarosan beszámolnak a közösségnek a vizsgálat eredményéről.
A Bitcoin is komoly torlódásokkal küzd
Az elmúlt hetekben azonban nem csak az Ethereum hálózatnak gyűjt meg a baja a tranzakciók feldolgozásával.
Sok bitcoinos háborodott fel ugyanis az elmúlt napokban a magas díjak miatt. A tranzakciós díjak, amelyeket dinamikusan, egy versenyeztetési folyamat alapján határoznak meg, május 8-án elképesztő 30,19 dollárra szöktek egy egyszerű bitcoin tranzakcióért, miután 2021 júliusa óta, azaz közel két éve 2 dollár körül mozogtak.
A Bitcoin ökoszisztémában a BRC-20 tokenek iránti robbanásszerű érdeklődés óriási mértékben megnövelte a tranzakciós volument az alaphálózaton, ami rögtön a tranzakciós árakat is felhajtotta. Sokféleképpen lehet ezt a problémát kontextusba helyezni, de egy nagyon jó mérőszám a Bitcoin mempooljának zsúfoltsága. A mempool az a hely, ahol a tranzakciók validálásra várnak, és a hozzájuk kapcsolódó díjtételek szerint rendeződnek.
A puszta tranzakciós volumen alapján úgy tűnik, hogy a Bitcoin mempoolja még soha nem volt ennyire tele. A legutóbbi nagyobb csúcs 2021. áprilisában volt, amikor 200 000 tranzakció várakozott a sorban. De szerdán ez a szám 450 000-nél tetőzött. Ennek hatására jelentősen megnőtt a tranzakciók teljesítési ideje is, és egy időre még a Binance is kénytelen volt felfüggeszteni a kiutalásokat. Eközben be is jelentették, hogy a hasonló problémák elkerülése érdekében be fogják vezetni a Lightning Network megoldást. A Lightningot kifejezetten arra tervezték, hogy a kisebb tranzakciók terhét levegye az alapláncról, és a felhasználók a Layer-2-es megoldásban tudják küldeni a tranzakciókat egymásnak.