3 tipp hogyan fizess alacsonyabb gas díjat az Ethereumon
Hiába a proof-of-stake átallás (nem mintha hivatott volna orvosolni), hiába a csúcsához képest kirakati bábu volumeneket produkáló NFT, DeFi és Web3 piacok, az Ethereum blokkláncán egyre drágább utalgatni. A múlt héten megint csúcsra ugrottak a gas díjak, szóval nem csoda, ha a Buterin fanboyok körében is emelkedik a frusztráció, főleg akkor, ha a gas díjak néhol magasabbak, mint a küldött tokenek értéke.
A magas díjak ennek ellenére továbbra is az alt szn hopium motorjának számító decentralizált alkalmazások (dAppok), NFT-k és a Web3 szolgáltatások iránti keresletnek tudható be, ami legalább nettó pozitív a befektetők számára.
A gas díjak a hálózati forgalomtól, a validátorok kínálatától és a validálást igénylő tranzakciók mennyiségétől függ: minél többen használják az Ethereum blokkláncát, annál magasabbra emelkednek a gas díjak.
Ez azért van, mert amiért valójában fizetsz az Ethereumon, az a számítási teljesítmény mennyisége, amely az új tranzakciók érvényesítéséhez szükséges a blokkláncon, és amelynek értéke a kereslettel együtt nő. Az Ethereum gas-ának mértékegysége a „gwei”, ami 0,000000001 ETH-nek felel meg.
No de ami rossz a jpeg művészeknek, DeFi protokoll fejlesztőknek és felhasználóknak, az nem feltétlenül rossz a befektetőknek és a centralizált tőzsdéken kereskedőknek. Az ETH árfolyama az elmúlt hat hónapban durván közel 50%-ot emelkedett.
A gas díjakkal az átlag user nem tud sokat kezdeni, vagy megfizeti, vagy nem, de azért van három tipp, amivel enyhíthető az ether tárcánkra nehezedő nyomás. Íme!
1) Ne csúcsidőben utalgass
A blokkláncoknak is vannak tranzakciós csúcsidőszakai. A gas díjak jellemzően alacsonyabbak a csúcsidőn kívüli órákban, amikor a hálózat kevésbé zsúfolt. Ezekre az időszakokra érdemes időzíteni tranzakciókat.
A gas díjak jelenleg hétköznapokon reggel 6 és 10 óra (CET) között, hétvégén pedig 8 és 9 óra (CET) között a legalacsonyabbak. Illetve a szerdai és csütörtöki napok kerülendőek, mint a legforgalmasabb napok.
Itt egy hasznos gas díj táblázat, ezzel időzíteni lehet a csúcsidőn kívüli időpontokra az utalásokat.
2) Használj kötegelt (bundle) utalásokat biztosító váltókat
Az olyan decentralizált tőzsdék (DEX-ek), mint az Uniswap, szinten segíthetnek ETH-et megtakarítani azáltal, hogy a tranzakciókat kötegelik.
Az Uniswap ezt a centralizált váltóknál jellemző megbízási könyv helyett egy market maker (AMM) modell segítségével teszi, amely a likviditási poolokra támaszkodik a tranzakciók megkönnyítésében, így csökkentve a bonyolult gas díjszámítások szükségességét.
Az Uniswap esetén lehet ETH-et más ERC20 tokenekre váltani, jellemzően alacsonyabb gas díjakért, mint amit mondjuk a MetaMask kínál.
3) Használj 2. réteg (layer) megoldásokat
Az Ethereumon a magas gas díjak elkerülésének egyik legjobb módja a 2. réteg protokollok, például a Polygon (MATIC), Polkadot, Arbitrum stb. használata.
A layer-2 protokollok létfontosságú skálázási megoldásokká váltak az Ethereum blokklánca számára, ahogy a Bitcoin esetén a Lightning hálózat, azáltal, hogy a tranzakciókat a fő lánc melletti „oldalláncon” terhelik és validálják.