Hogyan néz ki 31,5 billió dollárnyi amerikai államadósság?
Szinte el se tudja képzelni egy átlagember az amerikai államadósság óriási méretét. Például az átlagos amerikai jelzáloghitelhez képest az államadósság jelenlegi szintje 230 milliószor nagyobb.
Julie Peasley, a Visual Capitalist munkatársa ezen a grafikonon azt mutatja be, hogy hány egydolláros bankjegy kellene ahhoz, hogy az USA teljes, 31,4 billió dolláros adósságát elérje.
Hogyan lett ilyen magas az USA adóssága?
Az amerikai államadósság azt jelenti, hogy mennyi pénzzel tartozik a szövetségi kormány a hitelezőknek. Ha a kormány többet költ, mint amennyit bevételt szerez, akkor az állambüdzsében költségvetési hiány keletkezik, és adósságot kell kibocsátania állampapírok formájában.
Az USA-ban az elmúlt 20 évben mindig hiány alakult ki a költségvetésben, ami jelentősen megnövelte az államadósságot. A Pénzügyminisztérium adatai szerint a jelenlegi adósság 31,4 billió dollár.
Egydolláros bankjegyekben felhalmozva az USA adóssága majdnem a 110 emeletes chicagói Willis Tower nyolcszorosának felelne meg.
Utoljára 2001-ben volt többlete a kormánynak, amikor az adósság a kamatköltségek miatt csak 2%-kal nőtt. Az USA adósságállománya leginkább a globális pénzügyi válság idején ugrott meg, amikor három egymást követő évben kétszámjegyű növekedési rátát mértek. Ezt követően 2020-ban a COVID-19 intézkedések miatt volt még jelentős növekedés.
Az USA adóssága azért emelkedik recesszió idején, mert az elsősorban az adókból álló kormányzati bevételek csökkennek. Ugyanakkor a kormányzat növeli a kiadásokat, hogy elősegítse a gazdasági fellendülést.
Napjainkban pedig az USA további pénzügyi problémákkal néz szembe. Mivel az ország idősödő népessége folyamatosan nő, és az emberek tovább élnek, ez hatalmas nyomást gyakorol az idősödő állampolgárokat szolgáló programokra, például a társadalombiztosításra. Az egészségügy is egyre drágul, és a részaránya az amerikai költségvetésben a második leggyorsabban növekvő rész.
Az adósság előnyei és hátrányai
Az amerikai adósság segít finanszírozni az amerikaiak számára kritikus fontosságú programokat, beleértve a nyugdíj- és rokkantsági ellátásokat, az egészségügyi ellátást, a gazdasági biztonságot és a nemzetvédelmet.
E programok hatásának egyik példájaként a jövedelembiztonság 2019-ben majdnem felére, 22,8%-ról 12,2%-ra csökkentette a szegénységi küszöb alatt élő lakosság százalékos arányát.
Természetesen az USA adósságának a növekedése kihívásokkal is jár. Az egyik fő gondot az amerikai adósság kamatköltségeinek fizetése jelenti, különösen a kamatlábak emelkedésével.
A kamatemelések megkezdése előtt a 2021-es pénzügyi évben a kamatköltségek az amerikai költségvetés 6%-át tették ki. Ugyanez 2022 decemberében már a kormányzati kiadások 15%-át tették ki.
A probléma kezelése
2023 januárjában az Egyesült Államok elérte az adósságplafont, más néven a hitelfelvételi korlátot. Míg egyes országok a GDP-hez kötik adósságukat, az Egyesült Államok dollárban kifejezett pontos határt szab meg.
A kormányzatnak idén nyáron elfogyna a pénze az adósság kifizetésére, ha nem emelik meg a plafont. Azonban a politikai döntéshozók a múltban már többször is hozzájárultak az adósságplafon emeléséhez, hogy elkerüljék a fizetésképtelenséget. 2011-ben az Egyesült Államok az utolsó pillanatban megszavazott adósságplafon emelésnek köszönhetően épphogy elkerülte a fizetésképtelenséget, és ennek következtében az ország hitelminősítésének a lerontását.
Az amerikai adósság kezelése elméletileg egyszerű: adóemelés vagy az adósságlimit emelése, kiadáscsökkentés vagy mindhárom kombinációja. A gyakorlatban azonban ezt sokkal nehezebb kivitelezni. Milyen adókat kellene emelni? Mely programokat kellene csökkenteni? Mi történik, ha legközelebb elérjük az adósságlimitet?