Leleplezték Bhután titkait: az apró királyság milliókat fektetett kriptóba

A himalájai királyságról kiderült, hogy az elmúlt évben szép csendesen több millió dollárt fektetett kriptovalutákba, köztük Bitcoinba és Etherbe. Az információkra a BlockFi és Celsius csődbejelentések átvilágításával bukkant rá a Forbes.

A befektetést az ország 2,9 milliárd dolláros szuverén befektetési ága, a Druk Holding & Investments (DHI) valósította meg.

A Forbes átnézte a BlockFi és a Celcius csődbejelentését, és felfedezte az aprócska ország titkos kriptoportfólióját. A Druk Holding & Investments (DHI), Bhután csaknem 3 milliárd dolláros szuverén királyi kereskedelmi ága mindkét csődbe ment kriptohitelező ügyfele volt.

Senki nem gondolta volna, hogy Bhután kriptóba fektet

Bhután a világ legelszigeteltebb országai közé tartozik. A nagyrészt a mezőgazdaságra és az erdőgazdálkodásra épülő gazdasággal, valamint a mobiltelefonokat mindössze két évtizede támogató infrastruktúrával (a közlekedési lámpák még mindig csak készülőben vannak) aligha ez az a hely, amelyet a modern kriptovilággal társítanánk. És mégis, „a világ legboldogabb országa” az elmúlt évben csendben dollármilliókat dobott be bitcoinba, éterbe és más digitális eszközökbe. Érdekesség, hogy Bhutánban az életszínvonal mérésére a GDP helyett egy GNH, azaz Bruttó Nemzeti Boldogság mutatót használnak.

Bhután soha nem hozta nyilvánosságra a DHI befektetéseit. Ezek tartalma kérdéseket vet fel a zárkózott nemzet és a viharos kriptogazdaság kapcsolatáról.

Az egyelőre nem világos, hogy az országban zajló közelmúltbeli és folyamatban lévő modernizációs kezdeményezéseket is a részesedésekből támogatják-e. Az egyik ilyen kezdeményezés egy digitális személyazonosságot ellenőrző rendszer. Az állami Bhutáni Rádiószolgálat (BBS) tudósítása szerint az NDI egy digitális pénztárca, amely a legmodernebb technológiákat használja, hogy biztonságos és ellenőrizhető személyazonosító igazolványokat biztosítson a polgárok számára.

A jelentés szerint egy decentralizált személyazonosítási technológián alapuló, önszuverén személyazonossági modellel épül fel, amely nagyobb ellenőrzést biztosít a felhasználóknak a személyazonosságuk felett, és lehetővé teszi számukra, hogy megválasszák, kivel oszthatják meg személyes adataikat.

Állítólag még mindig tartozik a BlockFi kriptokölcsönzőnek

2022 februárjában a DHI 30 millió USDC dollár kölcsön felvételéről állapodott meg a BlockFitől, de a hitel visszafizetésével már nem foglalkozott. Ez arra késztette a BlockFi ügyvédjeit, hogy a múlt hónapban panaszt nyújtsanak be a DHI-nak. Még azután is, hogy a hitelező felszámolta az 1888 bitcoinnyi biztosítékot, még mindig maradt 820 000 dollár kifizetetlen egyenleg. A DHI vezérigazgatója, Ujjwal Deep Dahal a Forbesnak e-mailben elmondta: „Nincs semmilyen hozzászólásunk, mivel az ügyet a BlockFi-vel már rendeztük. A titoktartás miatt nem tudunk nyilatkozni”.

Hónapokkal korábban az is kiderült a DHI-ról, hogy az alap a Celsius egyik intézményi ügyfele. A cég 2022 áprilisa és júniusa között számos ügyletet bonyolított, Bitcoin, Ether, Tether és egy maroknyi más kriptovaluta befizetésével, kivonásával és kölcsönzésével kapcsolatosan. A Celsius bejelentésében szereplő három hónap alatt a DHI több mint 65 millió dollárt vett ki és közel 18 millió dollárt helyezett letétbe digitális eszközökben.

A holdingtársaság nem kívánt nyilatkozni arról, hogy honnan származnak ezek a pénzeszközök és hogyan használták fel őket. A DHI részesedései azonban további jogi lépéseket indíthatnak el, mivel a Celsius ügyvédei megjegyezték, hogy “a csődöt követő 90 napon belüli befizetések visszakövetelésére” törekszenek.

A DHI több tízmillió dolláros kriptobefektetése meglehetősen szokatlan választás. Tekintettel arra, hogy a holdingtársaság feltételezett szerepe a hazai vállalkozások támogatása, furcsának tűnik, hogy a DHI kriptóba fektet. Ha ez egy szuverén vagyonalap, akkor ez lenne az első, amely közvetlenül kriptót birtokolna. Az alapot 2007-ben létrehozó királyi charta szerint a DHI célja „a nemzeti vagyon megőrzése, valamint e vagyon kezelése és gyarapítása körültekintő befektetések révén”.

A Ripple már korábban is nyitott az apró ország felé

Nem ez az első alkalom, hogy a kriptopénz és Bhután egy mondatban szerepel együtt. Még 2021-ben a Finbold arról számolt be, hogy a Ripple együttműködést kötött a bhutáni központi bankkal, a Királyi Monetáris Hatósággal (RMA). A megállapodás célja egy kísérleti projekt végrehajtása volt, amely a határokon átnyúló és nagykereskedelmi fizetéseket egy CBDC-megoldáson keresztül könnyítené meg.