Texas egy aranyfedezetű digitális valutát hozna létre
Két texasi republikánus törvényhozó, Bryan Hughes szenátor és Mark Dorazio képviselő egy aranyfedezetű digitális valuta létrehozására irányuló törvényjavaslatot terjesztett elő, amelyet az állami törvényhozás fogadhatna el.
A politikusok úgy vélik, hogy ez a valuta nagy hasznára válhatna az államnak, és lehetőséget biztosíthatna a texasi lakosok számára a központi banki digitális valuta (CBDC) megkerülésére.
Az aranystandard egy modernebb verziója
Az aranystandard olyan monetáris rendszer, amelyben egy ország valutájának vagy papírpénzének értéke közvetlenül az aranyhoz kapcsolódik. Az arany rögzített árát az aranystandardot alkalmazó ország határozza meg, és ezen az áron vásárolja és adja el a nemesfémet. A rendszer lényege, hogy a részt vevő országok aranytartalékokat halmoznak fel, így a nemesfémmel biztosítják a saját valutájuk értékét. Az országok között, ahol arannyal fedezték a fizetőeszközt biztosított volt a fizetőeszközök átválthatósága és (elméletben) kevésbé voltak ingadozók a valutaárfolyamok.
Az utóbbi időben az amerikai törvényhozók az aranystandard újbóli bevezetéséről vitatkoznak. Nemrégiben Marjorie Taylor Greene, Georgia állam képviselője is kiállt a visszaállás mellett.
Az állambeli bürokraták rendkívül negatívan fogadták a központi banki digitális valuta (CBDC) létrehozásának ötletét. Olyan politikusok, mint Ted Cruz, Ron DeSantis, Robert F. Kennedy Jr. és Greene is ellenezték a CBDC-t. Most két texasi törvényhozó olyan törvényjavaslatot (S.B. No. 2334) terjesztett elő, amely lehetővé tenné az állam számára egy aranyfedezetű digitális valuta létrehozását.
„A számvevő olyan digitális valutát hoz létre, amely aranyfedezetű. Így a kibocsátott digitális valuta minden egyes érméje egy trójai uncia arany meghatározott töredékét képviseli” – áll a texasi törvényjavaslatban.
„A vagyonkezelő elegendő aranyat tart fenn ahhoz, hogy a digitális valuta minden olyan kibocsátott egységét, amelyet még nem váltottak be pénzre vagy aranyra, aranyban lehessen beváltani” – magyarázzák a törvényjavaslat támogatói, Hughes és Dorazio.
Az Egyesült Államokban már régen megszűnt az aranystandard, és ha a törvényjavaslat teret nyer, az amerikai pénzügyminisztérium nem biztos, hogy jóváhagyja Texas kísérletét egy aranyfedezetű digitális valuta létrehozására. Az Egyesült Államok kormánya az aranyfedezetű alternatív valuták privát létrehozását is megakadályozta, hiszen 2007. március 18-án bezáratta Bernard von NotHaus Liberty Dollar központját. Ekkor a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nagyjából kilenc tonna aranyat és ezüstöt foglalt le, amely a Liberty Dollarst fedezte.
14 év alatt 13 állam próbálkozott az aranyfedezetű digitális valutával – mind elbukott
Ugyanabban az évben, amikor a Liberty Dollart bezárták, egy amerikai szövetségi esküdtszék a Gold & Silver Reserve Inc. (G&SR) által működtetett e-gold digitális valutaprojektet is bezáratta. A texasi törvényjavaslatban javasolt aranyfedezetű digitális valutát azonban az állam kormánya működtetné. Ennek ellenére az elmúlt 14 évben 13 különböző államban próbáltak alternatív, állami működtetésű, aranyfedezetű valutát létrehozni, de ezek a kísérletek mind sikertelenek voltak.
A Texasban javasolt aranyfedezetű digitális valutát egy, az állam számvevője által ellenőrzött vagyonkezelőben tartanák. A törvényjavaslat tartalmazza, hogy „a letétben tartott bizonyos pénzek és betétek nem tartoznak a törvényhozás hatáskörébe”. A texasi törvényhozók továbbá megjegyzik, hogy „a digitális valuta létrehozásával a számvevő olyan eszközt hoz létre, amely biztosítja, hogy a digitális valutát birtokló személy a digitális valutát könnyen átruházhatja bármely más személyre elektronikus úton”.
Kapcsolódó cikkeink:
- Pár gondolat az aranystandardról és a helyes pénzrendszerről
- Sokak szerint a kripto az aranystandard helyébe fog lépni
- Miért hagyott fel az USA az aranystandard rendszerrel?
- Aranypiac: valaki a kulisszák mögött mozgatja a szálakat?