A vártnál alacsonyabb volt az infláció Európában egy gyorsbecslés szerint
A várakozások szerint az infláció 6,9% körül alakul idén márciusban. Ez alacsonyabb a 7,1%-os konszenzusnál, és jelentősen alacsonyabb a februári 8,5%-nál.
„A várakozások szerint márciusban az élelmiszerek, alkohol és dohánytermékek éves inflációs rátája lesz a legmagasabb (15,4%, szemben a februári 15,0%-kal), amelyet a nem energetikai ipari termékek (6,6%, szemben a februári 6,8%-kal), a szolgáltatások (5,0%, szemben a februári 4,8%-kal) és az energia (-0,9%, szemben a februári 13,7%-kal) követnek.” – közölte a statisztikai ügynökség.
A magasabb élelmiszerárak egy része az energiaköltségek késleltetett hatásának tudható be, amelyek tavaly megugrottak, de mostanra jelentősen csökkentek.
A földgáz ára például tavaly augusztusban 10 dolláron tetőzött. Ez most 5-ször alacsonyabb, 2,2 dollárra csökkent, de eltarthat egy ideig, amíg ez szélesebb körben tükröződik az élelmiszerárakban vagy az ipari termékek árában is. Azonban az árromlás nagyrészt mindenhol csökken.
Hogy a meredek csökkenés tükröződik-e az Egyesült Államokban, az a jövő hónap végén közzétett adatok után derül ki majd. De Németországban például a februári 9,3%-ról 7,8%-ra esett vissza az infláció, ami az októberi 11,6%-os csúcsról 7,8%-ra csökkent.
Az infláció Magyarországon rekordmagas
Sajnos azonban Magyarország még nagyon messze van ezektől az inflációs értékektől. Habár az infláció már mérséklődik, de még mindig rekordmagas világviszonylatban is. A februári infláció 25,8% volt, ami egy pár tizedszázalékos mérséklődést jelent a januárban mért árváltozáshoz. De ez még így is 5,7 százalékponttal magasabb mint a második legrosszabb érték Litvániában 20,1%-kal. A környező országokban több mint 8-10% százalékponttal alacsonyabb az árromlás: Lengyelország 17,2%, Szlovákia 15,4%, Horvátország 11,7% és Ausztria 11%. Érdekes, hogy a „háborús infláció” minket súlyt a legjobban, pedig a mi kormányunk véd meg minket legjobban mindentől a világon, annak ellenére, hogy már 2016 óta több mint 2550 napja érvényben van Magyarországon valamilyen veszélyhelyzet.
Csökkentik a jegybankok a kamatlábat?
Ezek a kedvező európai inflációs hírek adhatnak némi lélegzetvételnyi szünetet az Európai Központi Banknak (EKB), amely a kamatlábak 3%-ról a 3,75%-ra történő emelése után lassíthat, vagy akár most szünetet is tarthat.
Jerome Powell, a Fed elnöke e hónap elején azt sugallta, hogy a kamatemelések a végéhez közelednek, és az EKB – amely később kezdte meg a kamatemelést – esetleg követni fogja ezt.
Hogy ez van-e bármilyen hatással a Bitcoinra, amely ma enyhén emelkedett, nem világos. Az európai és amerikai részvények azonban zöldben vannak, mivel a piacok pozitív várakozással tekintenek a most kilenc hónapon belül várható kamatcsökkentésekre.
A kamatcsökkentések mértéke azonban attól függ majd, hogy milyen gyorsan csökken az infláció. De a csökkenő pálya eddig egyértelműnek tűnik mind Európában, mind az Egyesült Államokban.