Épül a világ legnagyobb rádióobszervatóriuma
Egy rendkívül érzékeny, új generációs rádióobszervatórium van épülőben a világ két pontján. A Square Kilometre Array Observatory (SKA Obszervatórium) építése Ausztráliában és Dél-Afrikában hivatalosan is megkezdődött. A két helyszínt magában foglaló tudományos létesítmény a Föld egyik legnagyobb ilyen intézete lesz. Az évtized végén megkezdődő működésével a csillagászok számára új eszközt kínál a kozmosz néhány alapvető kérdésének feltárására.
Az SKA Obszervatórium mintegy három évtizede készül már. A világ minden tájáról érkező csillagászok ötlete alapján tervezték. Ők az 1980-as évek óta azért dolgoznak együtt, hogy feltárják, hogyan tudnak a rádióhullámok mesélni a világegyetem történetéről. 2012-ben a Square Kilometre Array (SKA) szervezet két helyszínen, Dél-Afrikában és Ausztráliában állapodott meg a létesítmény elhelyezéséről, kihasználva, hogy ezeken a kietlen tájakon az ember által generált zavaró rádióhullámok hiánya lehetővé teszi a világegyetem zavartalan megfigyelését.
Az SKA Obszervatórium lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy a világegyetem néhány korai rejtélyét is megvizsgálják. Ehhez több mint 100 000 antennára lesz szükség az ausztrál helyszínen, a nyugat-ausztráliai Wajarri Countryban, valamint 197 antennára a dél-afrikai Karoo-ban. Itt azonban már most is működik az előd MeerKAT teleszkóp. Ezzel a berendezéssel az SKA Obszervatórium lesz a világ legnagyobb rádiócsillagászati obszervatóriuma. A két helyszínen ünnepélyes alapkő letétel ceremóniát is tartanak az építkezés megkezdése alkalmából.
„Az SKA Obszervatórium megépítése az emberiség egyik legnagyobb tudományos vállalkozása lesz” – mondta Philip Diamond professzor, az SKA Organisation főigazgatója. „Az elmúlt 30 évben részt vettem minden SKA-projektben. Így végre látni a helyszíni építkezés kezdetét, ez egy nagy jelentőségű esemény lesz számomra is”.
Az SKA Obszervatórium a világ legnagyobb rádiócsillagászati obszervatóriuma lesz
Amint az SKA Obszervatórium megkezdni működését, a teleszkópjainak páratlan érzékenységét arra fogja használni, hogy több milliárd fényévre lévő kozmikus források által kibocsátott rádiójeleket észleljen. Ezzel a rádiócsillagászat egy új területre lép be. Ez lehetővé teszi a tudósok számára, hogy a sötét anyag és a sötét energia rejtélyeit vizsgálják. A berendezések segítségével a korai csillagok születésének és pusztulásának dokumentálásával tanulmányozzák majd az univerzum korai fejezeteit is, hogy megértsék a galaxisok kialakulását.
„Az SKA érzékenységét úgy lehet jól bemutatni, hogy az SKA egy mobiltelefont is tudna érzékelni egy asztronauta zsebében a Marson, 225 millió kilométerre tőlünk.” – mondta Dr. Danny Price, az ausztrál Curtin Rádiócsillagászati Intézet vezető posztdoktori munkatársa. „Ami még izgalmasabb, ha a közeli csillagokon a miénkhez hasonló technológiával rendelkező intelligens társadalmak élnek, akkor az SKA képes lenne észlelni a rádió- és távközlési hálózataik összesített „szivárgó” sugárzását. Ez lenne az első olyan távcső, amely elég érzékeny lenne ehhez a bravúrhoz.”