Az EU elrendelte a készpénzfizetési korlátot és a kriptovaluta tranzakciók ellenőrzését
Az Európai Unió „a pénzmosás megelőzése” érdekében elrendelte a készpénzzel történő fizetések korlátozását, illetve a kriptovaluta tranzakciók fokozott ellenőrzését. A december 7-én bejelentett szabályzat szerint maximum 10 ezer euró értékben lehet majd készpénzzel fizetni, az 1000 euró feletti kriptotranzakciók pedig komolyabb kontroll alá fognak esni.
Zbyněk Stanjura cseh pénzügyminiszter elmondta, hogy a törvény életre hívásával „az a szándékuk, hogy bezárják a kiskapukat, még szigorúbb szabályok lépjenek életbe az összes uniós tagállamban, az anonimitás megőrzése pedig sokkal nehezebbé váljon a kriptovaluták vásárlásakor vagy eladásakor”.
Az új pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás megelőzésére készült szabályok előírják, hogy a kriptoeszköz szolgáltatóknak (CASP-k) átvilágítást kell végezniük az 1000 EUR feletti tranzakciókat végző ügyfelek esetében. Az egyes tagországok pénzmosási kockázatának meghatározására a Pénzügyi Akciócsoport (FATF) ajánlásain alapuló országbesorolási rendszert fogják figyelembe venni.
Milyen hatással lesz mindez a DeFi-re?
Az egyelőre még nem világos, hogy az új szabályok bevezetése miként fog megvalósulni, mivel az anonimitás szerves része a DeFi létezésének. Várhatóan ugyanakkor hatással lesznek a szektorra, és a szabályozók minden bizonnyal a DeFi platformok fejlesztőit fogják célba venni. Ez azonban nem feltétlenül lehetséges, ha maga a szervezet nem rendelkezik európai székhellyel és nem kíván együttműködni, vagy ha teljesen lehetetlen azonosítani a DeFi protokoll mögött álló vállalatot. Mindenesetre a DeFi és a kriptovaluta ökoszisztéma szabályozásának módját a hatóságok már gőzerővel vizsgálják Európában, amelynek keretében nemrégiben az Európai Központi Bank is kiadta a szektorról készült részletes elemzését. A tanulmányban azt javasolták, hogy a szabályozások térjenek ki a DAO-kra, a fejlesztőkre és az úgynevezett kormányzó (governance) tokenek tulajdonosaira is.
Nos, bármennyire is rosszul hangzik, a szabályozások nem feltétlenül rosszak – sőt, kifejezetten pozitív hatással lehetnek a DeFi szektorra. A központosított kriptovaluta tőzsdéknek egyébként sem okoz majd gondot megfelelni a törvényeknek, mivel törvényes működésüket már most is befolyásolja az AML/CFT szabványos keretrendszer. Az viszont egyelőre még kérdéses, hogy a 2024-ben életbe lépő MiCA rendelet képes lesz-e megakadályozni az FTX összeomlásához hasonló esetek megismétlődését.