Tüntetnél? Majd az okostelefonod eldönti, hogy mit tehetsz
Az Apple kikapcsolta a tiltakozók kommunikációs eszközeit közvetlenül a kínai COVID-zárlat elleni tüntetés előtt. Az okostelefongyártó vállalat segít a kínai rezsimnek eltiporni a másként gondolkodókat.
Miközben Elon Musk Twitterének az alkalmazásboltból való kirúgását fontolgatja az Apple, most kiderült, hogy az amerikai okostelefongyártó cég korlátozta az AirDrop használatát Kínában, ami tönkretette a Kínai Kommunista Párt COVID-zárlatai ellen tüntetők szervezőmunkáját.
Az elmúlt héten Kína több nagyvárosában is tömeges tüntetések zajlottak a lezárások ellen, és az általában engedelmes kínaiak dührohamot kaptak a kormány „zéró COVID” politikája miatt, amelynek semmi értelme nincs, ezt láthattunk az elmúlt több mint két évben.
A zavargások nagy része a Hszincsiang fővárosában, Urumcsiban történt incidensre válaszul robbant ki, ahol legalább 10, egyesek szerint akár 40 ember is meghalt egy lakástűz során, mert a lezárási szabályok megakadályozták, hogy a lakók elmeneküljenek az égő épületből.
A város legtöbb lakója több mint 100 napig nem hagyhatta el otthonát a drákói szabályok miatt, amelyek közel három évvel a járvány kezdete után még mindig érvényben vannak.
Peking most próbálja megfékezni azt, amit egyesek a Tiananmen tér óta legsúlyosabb tömeges felkelésnek neveznek, és az Apple nyilvánvalóan segít a kommunista rezsimmel szemben felkelők totális eltiprásában.
A hónap elején az Apple korlátozta az AirDrop használatát Kínában, amelyet a tüntetők a cenzúra kijátszására használtak. Az AirDrop helyi kapcsolatokat tesz lehetővé az eszközök között, ami azt jelenti, hogy a hatóságok nem tudják azt megfigyelni vagy cenzúrázni, mint ahogyan azt teszik a Weibo vagy a WeChat esetében.
Az Apple azonban egy olyan frissítést indított az alkalmazáshoz Kínában, amely mindössze 10 percre korlátozta a használatot, így a tüntetők nehezebben tudtak kommunikálni más aktivistákkal, valamint üzeneteket küldeni a közelben tartózkodó járókelőknek és turistáknak.
Az AirDropot a hongkongi tüntetők is használták, akiket a Kínai Kommunista Párt brutálisan elnyomott a 2019-ben hónapokig tartó zavargások során.
Az amerikai vállalat úgy döntött, hogy az új „funkciót” Kínában csak akkor vezeti be, amikor az országban az elmúlt évtizedek legnagyobb tüntetéseit élték át, ami egyesek szerint több mint véletlen egybeesés.
„Az Apple többször is segített Pekingnek elnyomni a nyilvános ellenvéleményt, többnyire azzal, hogy eleget tett a tüntetők által tájékoztatásra és kommunikációra használt alkalmazások eltávolítására vonatkozó kéréseinek” – számolt be a Reclaim the Net.
„Az Apple a régióban a VPN-ek betiltásával is segíti a Kínai Kommunista Pártot abban, hogy a felhasználók ne maradhassanak névtelenek.”
A fejlemény egybeesik Elon Musk azon kijelentésével, hogy az Apple azzal fenyegetőzik, hogy eltávolítja a Twittert az alkalmazásboltból, mivel az támogatja a szólásszabadságot, és mint azt tudjuk, az almás vállalat nem kedveli a szabad véleménynyilvánítást.