Hamarosan emberek mehetnek a Holdra és ott is élhetnek
Az Orion holdi űrhajó programért felelős NASA-tisztviselő szerint az emberek már ebben az évtizedben eljuthatnak a Holdra és ott hosszabb ideig élhetnek.
Howard Hu a BBC-nek nyilatkozva a műsorvezető Laura Kuenssbergnek elmondta, hogy az Oriont szállító Artemis rakéta szerdai startja „történelmi nap volt az emberes űrrepülés számára”.
Az Orion jelenleg mintegy 134 ezer kilométerre van a Holdtól. A 100 méter magas Artemis rakéta a Kennedy Űrközpontból indult a NASA küldetésének részeként, hogy űrhajósokat vigyen vissza a Föld műholdjára.
A rakéta tetején az Orion űrhajó csücsül, amely ezen az első küldetésen nem rendelkezik legénységgel, de egy „bábuval” van felszerelve, amely a repülés emberi testre gyakorolt hatásait regisztrálja.
A szerdai repülés két korábbi, augusztusi és szeptemberi indítási kísérletet követett, amelyeket a visszaszámlálás során technikai problémák miatt megszakítottak.
„Ez az első lépés a hosszú távú űrkutatás felé, nemcsak az Egyesült Államok, hanem a világ számára is” – jelentette ki Hu, majd hozzátette: „És azt hiszem, ez egy történelmi nap a NASA számára, de történelmi nap mindazok számára is, akik szeretik az emberes űrrepülést és a mélyűrkutatást”. „
„Úgy értem, visszamegyünk a Holdra, egy fenntartható programon dolgozunk, és ez az a jármű, amely azokat az embereket szállítja majd, akik a Holdra fognak szállítani minket.”
Hu szerint, ha a mostani Artemis repülés sikeres, a következő utazásra már ember is fog csatlakozni, a harmadik pedig olyan lesz, ahol az űrhajósok ténylegesen leszállhatnak majd a Holdra.
A jelenlegi küldetés jól halad – mondta a BBC-nek -, minden rendszer működik, és a missziós csapat hétfőn délben készül az Orion hajtóműveinek következő beindítására (az úgynevezett égésre), hogy az űrhajó távoli Hold körüli pályára álljon.
Hu elismerte, hogy a küldetést a Földről figyelni nem volt más, mint aggódó szülőnek lenni, de azt mondta, hogy az Orionról visszatérő képek és videók láttán „tényleg izgalmat és azt az érzést adja, hogy „hűha, visszatérünk a Holdra”.