Bankman-Fried titokban 4 milliárd dollárt, köztük FTX ügyfélbetéteket vitt át az Alamedaba?
Újabb részletek láttak napvilágot azokról a kulisszák mögötti eseményekről, amelyek miatt az FTX kriptopénz tőzsde jelentős likviditási válságba került, ami a platform összeomlás közeli állapotához vezetett.
Konkrétan Bankman-Fried állítólag mintegy 4 milliárd dollár értékű alapot utalt át az Alamedába, amelyet olyan tokenek alkotnak, mint az FTT, és a Robinhood kereskedési platformban elhelyezett ügyfél befizetések – jelentette a Reuters november 10-én.
A cikk szerint az átutalt pénzeszközök egy része ügyfélbetéteket jelentett, amelyről Bankman-Fried állítólag nem tájékoztatta az FTX többi vezetőjét. Az ügyfélbetétek pontos értékét azonban nem sikerült meghatározni.
Az ügyhöz közel álló források jelezték, hogy Bankman-Fried azért nem kommunikált a vezetőkkel, mert attól tartott, hogy az információ kiszivároghat a nyilvánossághoz.
Az FTX problémáinak gyökere
Bennfentesek azt állították, hogy az FTX csőstül jövő problémái elsősorban Bankman-Fried művei, mivel megpróbálta megmenteni más összeomló kriptopénz cégeket. Érdekes módon az FTX vezérigazgató nyomulása az összeomló cégek megmentésére az uralkodó makrogazdasági körülmények ellenére gyorsult fel, amelyeket a magas infláció és az emelkedő kamatlábak jellemeznek.
A kriptotőzsde válsága azután csúcsosodott ki, amikor az FTX „óriási kivonási hullámot” tapasztalt. A platform felhasználói ugyanis 72 órán belül mintegy 6 milliárd dollár értékű kriptovalutát igyekeztek kivinni a tőzsdéről. Az elmúlt hetekben az FTX platformról kiutalt összegek napi szinten elérték a több tízmillió dollárt is.
Először a Binance jelentkezett be mint végső mentsvár az FTX esetleges kimentésére. A Binance azonban visszalépett az üzlettől arra hivatkozva, hogy a probléma kívül esik az ellenőrzésén.
„Kezdetben az volt a reményünk, hogy támogatni tudjuk az FTX ügyfeleit a likviditás biztosításában. De a problémák meghaladják a képességünket, hogy segítsünk.” – nyilatkozta a Binance az ügylet meghiúsulásáról.
A szabályozó hatóságok közbelépnek
A Binance visszalépése azután történt, hogy az Egyesült Államok szabályozó hatóságai hivatalosan is elkezdték vizsgálni az FTX ügyét. Ez az újabb kriptobotrány felerősíti a regulátorok hangját, akik a kriptoszabályozás bevezetését sürgetik. Most a Commodity Futures Trading Commission (CFTC) biztosa, Kristin Johnson ismételte meg, hogy szabályozási keretet kell létrehozni az ügyfelek védelme érdekében.
A korábbi nagy horderejű kriptopénz-válságokhoz hasonlóan az FTX incidens is piaci szintű zavarokat eredményezett. A legtöbb kriptoeszköz jelentős eladási nyomásnak van kitéve. A kriptopénzek teljes piaci kapitalizációja például több mint 150 milliárd dollárral zuhant, és az olyan eszközök, mint a Bitcoin (BTC), a 10 000 dolláros szint lehetséges újbóli tesztelése előtt állnak.