Az Alameda miatt esett 20%-ot a BitDAO token árfolyama?
A BitDAO, a ByBit kriptotőzsdéhez kapcsolódó, „kormányzást, treasury és DeFi termékeket építő” DeFi projekt számonkérte a DeFi-fókuszú kereskedő céget, az Alameda Research-t, hogy bizonyítékot kérjen arra, hogy nem szegte meg a hároméves megállapodásukat, miszerint nem adják el egymás tokenjeit.
Az Alameda eszközeinek nagy részét a potenciálisan túlértékelt FTT alkotja. Ez miatt az Alameda kiritkus válságba került, amelyet csak súlyosbított a Binance döntése, hogy elkezdtek megszabadulni az FTT állományuktól. A BitDAO-nál ekkor merült fel a gyanú, hogy az Alameda elkezdte eladni a BIT tokent, a BitDAO natív tokenjét, amikor annak az ára hirtelen ~20%-kot esett.
Az áresés nem sokkal az FTT árfolyamának beesése után következett. Az addig 22 dolláros sávon, az Alameda számára nyilvánvalóan kulcsfontosságú áron próbáltak védeni.
Bár az FTT technikailag az FTX kriptotőzsde tokenje, nem az Alameda-é, a két cég szorosan kapcsolódik egymáshoz Sam Bankman-Fried (SBF) révén.
A BitDAO mostani vádaskodása abból ered, hogy 2021. októberében ő és az Alameda a BIT és az FTT tokenjeik teljes kínálatának 1%-át; 100 millió, illetve 3,4 millió tokent cseréltek egymással. A DeFi szektorban a tokencsere általában a projektek közötti treasury eszközök diverzifikálására szolgál. Egyúttal lehetővé teszi az egymás irányítási rendszerében való részvételt, és stratégiailag összehangolt partnerségeket hoz létre. Ebben a konkrét esetben az irányítási javaslatban szerepelt egy nyilvános kötelezettségvállalás is. Ez szerint a felek három évig nem adják el egymás tokenjeit.
A BitDAO elkezdett aggódni amiatt, hogy az Alameda végső kétségbeesésében adhatta el ezeknek a tokeneknek egy részét. Mindeközben a BitDAO a közössége nyomásgyakorlására elindította az ügylet vizsgálatát.
Míg a BitDAO a tavalyi tokencsere óta egyetlen FTT tokent sem adott el, az Alameda címének elemzése kevésbé világos képet ad arról, hogy mit csinált a saját részesedésével.
A BitDAO is megijedt az Alameda miatt?
Néhány héttel azután, hogy megkapta a tokeneket, mindet átutalták egy közvetítő címen keresztül az FTX-hez. Aztán ma reggel, nem sokkal azután, hogy Caroline Ellison vezérigazgató tagadta, hogy az Alameda volt felelős a BIT tokenek árfolyamának zuhanásáért, a tokenek elkezdtek visszatérni a cég tárcájába különböző forrásokból. A nagyrésze (kb. 92 millió token) az FTX címéről érkezett vissza. De a fennmaradó összeg más forrásokból jutott vissza, többek között a Coinbase és egy másik, úgy tűnik, forró kriptotárcából.
Bár ez nem bizonyíték az eladásra, de azt sem bizonyítja, hogy az Alameda nem szegte meg a BitDAO-val kötött megállapodását azzal, hogy eladta a BIT-állományát. Csak azt bizonyítja, hogy a vállalat képes volt különböző forrásokból előteremteni a szükséges 100 millió tokent, amely így „bizonyító erejű”.
Mivel az eladás nem közvetlenül a blokkláncon, hanem egy tőzsdén keresztül történt, lehetetlen ellenőrizni, hogy ki volt a felelős. A gyanúsítottak köre azonban széles. A tagadás ellenére a legnyilvánvalóbb gyanúsított az Alameda. Ők nem sokkal előtte 4,6 millió BIT-et mozgattak el, és minden lehetséges módon likviditást keresnek, amire csak rátehetik a kezüket. De a gyanúsítottak közé tartozik a BitDAO-hoz kötődő Mirana Ventures alap is. Ők talán csak ürügyet akartak teremteni a BitDAO-nak arra, hogy válaszul felszámolják az FTT állományukat.
Másrészt, ez akár egy támadó lépés is lehetett a Binance részéről, hogy gyanút keltsen a két szervezet között, és arra késztesse a BitDAO-t, hogy még több FTT-t dobjon a piacra.
Ettől függetlenül most úgy tűnik, hogy a BitDAO megelégedett azzal, hogy az Alameda a tokeneket visszaszolgáltatta az eredeti címre. A BitDAO hajlandó továbblépni az ügyön azzal az ajánlással, hogy a 100 millió BIT a „közösségi bizalom” érdekében a hároméves nem értékesítési kötelezettségvállalás hátralévő részében maradjon ott, ahol van, azaz az Alameda címén.