A Solana társalapítója szerint nem lesz több kimaradás a jövőben
Egy nemrégiben adott interjúban a Solana társalapítója, Anatoly Yakavenko arról beszélt, hogy a Solana új validációs szoftvere 2022 végén készülhet el és jelentősen javítani fogja a hálózat megbízhatóságát. Yakavenko szerint a Jump Crypto által fejlesztett Firedancer nevű validátor a Solana állapotát a jelenlegi validátor szoftverrel párhuzamosan fogja ellenőrizni az év végétől kezdve. Nem kevesebb hangzott el az alapító részéről az interjúban, minthogy ezzel a Solana megbízhatósága legalább olyan erős lesz, mint az Ethereumé.
A Solana komoly kritikák és problémák miatt kényszerült fejlesztésekre
Yakavenko megkapta azt a kérdést is, hogy a Solana mikor tervez a mainnet bétából a mainnetre váltani, de ezt a kérdést kikerülte az alapító. Érdekesség ezzel kapcsolatban, hogy a Solana Foundation nem frissítette a Solana fejlesztési terveit 2020 óta. Így nem lehet tudni, hogy mikor terveznek a mainnet bétából a végleges mainnetre váltani. De a Redditen sokan arról írnak, hogy a jelenlegi béta verzió igazából már csak egy titulus. Valójában a Solana minden funkciója teljesen működőképes most is. Ezek a kérdések azért ennyire fontosak, mert elég sok kimaradással volt kénytelen mostanában szembesülni a felhasználói közösség. Fontos kritika volt az is, hogy a Solana node-jainak több mint 30%-a az AWS-en fut. Szóval decentralizáltnak annyira könnyen nem nevezhető a hálózat.
A legutóbbi hálózati kimaradás október elsején történt, amikor egy rosszul beállított node okozott hálózati problémát, amely forkhoz is vezetett. De emlékezhetünk rá, hogy idén januárban azért állt le a hálózat, mert egy bot túl sok tranzakciót hajtott végre és egyszerűen nem bírta a terhelést a rendszer. Több ilyen túlterhelés történt előtte is, 2021. decemberében egy új NFT gyűjtemény indulásától omlott össze a hálózat. Ugyanígy túlterheléstől állt le 16 órára a rendszer 2021. szeptemberében. Bár nagyon sokan úgy gondolják, hogy a Solanáé a jövő, rövidtávon komoly problémákkal küzd. Nem csoda, hogy a DeFiSafety nevű minőségbiztosítással foglalkozó cég és a CyberCapital is komoly bírálatokkal illette a hálózatot. És mindennek tetejében nem is olyan régen a Hetzner névre hallgató felhőszolgáltató 1000 Solana validátort blokkolt. Ettől pedig a Solana stakekek több mint 20%-a érvénytelenné vált.