A nukleáris fenyegetés miatt a nőket is behívhatják katonának Svájcban
A svájci kormány nemrégiben fontolóra vette a kötelező katonai szolgálat bevezetését a nők számára is, hogy növelje hadserege létszámát a világméretű konfliktus kibontakozása előtt.
A parlamenti bizottság által előterjesztett törvényjavaslat szerint lehetséges mozgósítás esetén a katonák mintegy 80 százalékát, azaz 100 ezer hadköteles polgárból pusztán 80 ezret tudnának behívni szolgálatra. A legújabb felmérések szerint a svájci hadsereg létszáma 2030-ra várhatóan 30 ezer főre fog csökkenni, amennyiben a kormány tartja magát eddigi törvényeihez. A probléma megoldására, avagy a hadsereg létszámának növelése érdekében a bizottság kétféle alternatívát javasolt: vagy összevonják a fegyveres erőket a polgári védelmi szolgálatokkal, vagy minden 19. életévét betöltő munkaképes nő számára kötelező katonai szolgálatot írnak elő.
Svájcban a férfiaknak a felnőttkor betöltése után egyébként már évek óta kötelező a katonai szolgálat, míg a nők egyelőre abban a „kiváltságos” helyzetben vannak, hogy dönthetnek sorsuk felől. Az ukrajnai események alakulása, Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben tett bejelentése és a nukleáris fenyegetés miatt ugyanakkor nem véletlen, hogy a svájci kormány új szabályokat szorgalmaz hadviselése megerősítése érdekében.
A helyiek is reagáltak a nők kötelező hadviselésére
A SwissInfo svájci hírportál nemrégiben kikérte olvasói véleményét a hölgyek katonai szolgálatáról szóló törvényjavaslatról. A következő hozzászólások érkeztek:
„Nagyszerű ötlet. Ahhoz, hogy tényleg egyenlőek legyünk, a nőknek ugyanazokat a munkákat kellene végezniük, mint a férfiaknak.”
„Az egyenlő kötelező katonai szolgálattal a nők óriási mértékben hozzájárulhatnak Svájc védelméhez.”
A nemek közötti egyenlőség megteremtése és a hadsereg fenntartása érdekében már az elmúlt években is felmerült a hadkötelezettség nőkre való kiterjesztése. Az ország első női védelmi minisztere, Viola Amherd kiemelte, hogy 2030-ra 1%-ról 10%-ra szeretné növelni a nők arányát a fegyveres erőkben. A hadsereg még reklámkampányt is indított „a biztonság is nőies” szlogennel, hogy a hölgyeket is bevonzza a szolgálatba. Ráadásul az elmúlt évben az egyenruha szabályain is változtattak, így a nőknek nem kell férfiaknak szánt alsóneműt hordaniuk, hogy ezzel is ösztönözzék a hölgyeket a katonai szolgálatra.