Oroszország egymillió rubeles „vérdíjat” tűzött ki az Ukrajnában tevékenykedő robottankra
Oroszország egyik fő tanácsadó szervezete, a CAST a napokban egymillió rubel, azaz 16 ezer dollár értékű jutalmat ajánlott fel annak, aki épségben leszállítja az Ukrajnában tevékenykedő THeMIS robotjárművet a védelmi minisztériumnak.
Egy moszkvai agytröszt, amely kapcsolatban áll az orosz hadsereggel, pénzjutalmat ajánlott fel egy olyan csúcstechnológiás robottank elfogásáért, amelyet jelenleg a sebesült civilek evakuálására használnak az ukránok.
A tankot gyártó vállalat bóknak veszi a „vérdíjat”
A THeMIS névre keresztelt, távvezérlésű járművet egy észt vállalat, a Milrem Robotics gyártja. A cég szóvivője elmondta, egy tankot már leszállítottak Ukrajnának, ahol orvosi eszközök szállítására és a sérült civilek kimenekítésére használják. A vállalat szerint a jármű akár 1650 kilogrammot is képes szállítani, és szükség esetén gyorsan átalakítható fegyveres rendszerré is, ami lehetővé teszi a harci műveletekben való felhasználását.
A Milrem Robotics a jövőbeli szállítmányokról egyelőre nem nyilatkozott, ahogy arról sem, hogy lesznek-e harcképes tankok a leszállított járművek között.
„Vannak tervek, de ezekről akkor tudunk majd beszélni, ha a rendszerek már Ukrajnában lesznek.” – mondta az Insidernek Gert Hankewitz, a cég marketing és exportellenőrzési igazgatója. Hankewitz hozzátette: „A tankra kitűzött vérdíjat bóknak vesszük.”
Az elmúlt időben egyébként nem csak Ukrajna, de több NATO tagállam is vásárolt az észt robottankból, így például Franciaország, Németország, de még az Egyesült Államok is.
A szervezet elismerte, hogy Oroszország le van maradva a haditechnikában
Ruszlan Pukhov, a moszkvai Stratégiai és Technológiai Elemző Központ (CAST) igazgatója az Insidernek adott nyilatkozatában elismerte, hogy az országnak komoly problémát jelent a haditechnológiai lemaradás.
„Az ukrajnai konfliktus megmutatta, hogy a modern hadviselés elképzelhetetlen a pilóta nélküli járművek széles körű alkalmazása nélkül. Mi pedig le vagyunk maradva.”
A felzárkózás érdekében a CAST 1 millió rubelt, azaz több mint 16 ezer dollárt ajánlott fel annak a szervezetnek, amely egy THeMIS robotjárművet épségben elfog, és eljuttatja a védelmi minisztériumnak. – olvasható az agytröszt blogjában. Összehasonlításképpen: aki hároméves szerződést köt az orosz hadseregben való szolgálatra, az alig több mint 13 ezer dolláros éves fizetést kap, tehát a tankra kitűzött „vérdíj” jóval magasabb, mint egy orosz katona éves fizetése.
„Ha lehetőség van arra, hogy a külföldi fejlesztésekről információkat szerezzünk, akkor ezt mindenképpen meg kell tenni, minden eszközzel.” – mondta Pukhov. „Az Ukrajnának eladott platform egy alapmodell, de nekünk már az is jó lenne, ha azt tanulmányozhatnánk.”
Pukhov nagy lehetőséget lát a külföldi fejlesztések tanulmányozásában
Jeffrey Edmonds, a CIA volt elemzője, aki most Oroszország-szakértőként dolgozik az Egyesült Államokban, az Insidernek elmondta, hogy a CAST-ot nem szabad a Kremllel egyenlővé tenni, ennek ellenére a szervezet vezetőjének nagyon mély kapcsolatai vannak a védelmi minisztériummal. Pukhovot 2007-ben még az orosz védelmi minisztérium alá tartozó Közéleti Tanács tagjává is kinevezték. A CAST vezetője az Insidernek elmondta, hogy a legfőbb célja az orosz hadsereg jobb pilóta nélküli rendszerekkel való ellátása.
„Harci körülmények között pedig” – mondta – „az ellenség által használt rendszerek és platformok elfogása és tanulmányozása egy nagyon jó lehetőség.”