Changpeng Zhao kifejtette, hogy a Binance nem egy kínai cég

A Binance feje, CZ egy blogbejegyzésben részletezte a személyes kapcsolatát Kínával, és arról is írt, hogy miért nem lehet kínai cégnek hívni a Binance-t.

Zhao csütörtökön egy közleményt tett közzé a Binance blogján, hogy tisztázza a vállalat Kínával való kapcsolatát. CZ kijelentette, hogy a Binance nem egy kínai vállalat, és hogy az az összeesküvés-elmélet, amely szerint titokban egy kínai alkalmazott irányítja a céget, nem igaz.

Örökre megváltoztatta CZ életét, hogy elmenekültek Kínából

A blogbejegyzést CZ azzal kezdte, hogy elmesélte a személyes történetét Kínával. Zhao még 12 éves korában a családjával menekült Kanadába a kommunista országból.

„Ez örökre megváltoztatta az életemet, és végtelen lehetőségeket nyitott meg számomra.” – írja.

CZ viszont 2005-ben visszaköltözött Kínába, és 10 évvel később Bijie Tech néven indított egy vállalkozást. A kínai kormány azonban 2017 márciusában bezáratta a céget. Ezt követően szeptember 4-én, alig másfél hónappal azután, hogy CZ és csapata elindította a Binance-t, Kína az ott működő kriptotőzsdéket is betiltotta. Így a Binance kénytelen volt távmunkát alkalmazni, ami ahhoz vezetett, hogy a vállalathoz a világ minden tájáról érkeztek munkavállalók.

Az összeesküvés-elmélet

Zhao a bejegyzésben a vállalat körül keringő összeesküvés-elméletről is írt. Az egyik alkalmazott, aki az első cégénél, a Bijie Tech-nél dolgozott, a kínai állampolgárságú Guangying Chen volt. CZ akkoriban a cég törvényes képviselőjeként tartotta nyilván, mivel ő maga kanadai állampolgár, így nem tölthette be ezt a szerepet.

„Mivel az ő neve szerepel a Bijie Tech dokumentumaiban, a Binance ellenzői megragadták az alkalmat, hogy egy összeesküvés-elméletet terjesszenek, miszerint Guangying titokban a Bijie Tech, sőt esetleg a Binance tulajdonosa volt.” – olvasható a közleményben.

A közelmúltban számos cikk, köztük a Fortune magazin által hétfőn közzétett írás is arra célozgatott, hogy a kriptotőzsde mélyen kapcsolódik Kínához. Az említett cikkben arról is szó volt, hogy nem lenne meglepő, ha a Binance-t betiltanák Indiában, ahogyan a TikTok-ot is betiltották, mivel kínai származású személyek vezetik.

A bejegyzés szerint egyébként Chen 2017-ben kénytelen volt elhagyni Kínát, de számos kínai hírportál még mindig összeesküvés-elméleteket terjeszt róla, amelyeket bizonyos bulvárlapok időről időre felkapnak. Chen ma a Binance adminisztrációs és elszámolási csapatát felügyeli, és Európában él.

A Binance feje leszögezte, hogy Chen nem egy kínai kém, és hogy a Binance nem kínai vállalat, annak ellenére, hogy sokan megpróbálják annak beállítani.

Sokszor a versenytársak indítják a lejárató kampányokat

CZ arról is írt, hogy a lejárató kampányok meglehetősen gyakoriak a kriptoiparban, és gyakran maguk a kriptovállalatok indítják őket. Elmondása szerint egyes tőzsdék még olyan oldalakat is létrehoztak, amelyek a versenytársak lejáratására szolgálnak, miközben független hírportáloknak álcázzák magukat.

A Tether például gyakran ad ki nyilatkozatokat, amelyek a céggel kapcsolatos kételyeket terjesztő hírportálokat célozzák. Kedden a cég visszavágott a Wall Street Journalnak, amiért az olyan kritikákkal illette a Tether-t, amelyek más stabilcoin-kibocsátókra is ugyanúgy igazak.

„Az ilyen típusú kampányok aláássák az egész iparágba vetett bizalmat.” – írja CZ.