Hazudnak a kriptovaluta tőzsdék a globális bitcoin-forgalomról?
A Forbes legutóbbi jelentése szerint a bitcoin kereskedési volumene messze alacsonyabb, mint ahogyan azt a kriptovaluta tőzsdék számadatai állítják.
Az amerikai médiavállalat tanulmánya szerint június 14-én a globális bitcoin-forgalom mintegy 128 milliárd dollárt tett ki, ám a vállalatok akkoriban 262 milliárd dolláros aktivitásról számoltak be. Mindez a kiadó elmélete szerint arról tesz tanúságot, hogy az összes bitcoin kereskedelemi ügylet mintegy 51%-a igazából meg sem történik, vagy egyáltalán nem gazdasági jellegű.
Nem minden úgy van, ahogyan azt a kriptotőzsdék állítják?
A jelentés három kategóriába sorolta a tőzsdéket az általuk bejelentett kereskedési volumen alapján: az első csoportba, ahol a valóság és a bejelentett aktivitás között pusztán 0-25%-os eltérés volt, 157 kriptotőzsde közül csak az FTX, az OKX és a Crypto.com kapott helyet. A probléma azoknál a vállalatoknál kezdődik, melyek az aktivitás alapján kiemelkedő szereplőként hirdetik magukat – nevezetesen például a Binance – de semmilyen szabályozási felügyelet sincs, mely aláírná számadataik hitelességét. A BitCoke például 14 milliárd dolláros kereskedési volumenről számolt be, miközben havonta kevesebb mint 10 000 látogatója van. A jelentés szerint ugyanis számos kereskedő hamis ügyletekkel próbálja az egyes tokenek népszerűségét növelni, a kriptotőzsdék pedig tudatosan „hasznot húznak” ezen, nem gazdasági jellegű aktivitásokból. Mindez pedig lehetővé teszik számukra, hogy a valóságnál populárisabbnak tűnjenek, amely további látogatókat vonz a platformra.
A minimális szabályozással működő kriptotőzsdék közül a Binance mellett kiemelték még a Bybit és a MEXC Global vállalatot is, melyek 217 milliárd dolláros kereskedési volument jelentettek, ám a tényleges ügyletek értéke pusztán 89 milliárd dollár volt.
Érdekes továbbá, hogy bár nyugaton az a gondolat járja, miszerint BTC-t leginkább amerikai dollárral, euróval vagy angol fonttal vásárolnak, a legnagyobb volumenű aktivitás mégis többek között a japán jen és a koreai wonhoz köthető. A Forbes szerint a kriptovaluta ügyletek többsége továbbá a Tether stabilcoinhoz kapcsolódik, annak ellenére, hogy továbbra sem biztos, hogy valódi fedezet van a kibocsátott coinok mögött.