Salvadori kötvények vásárlására készül a Morgan Stanley
A Morgan Stanley befektetési bank készen áll arra, hogy felvásárolja azokat az erősen meggyengült salvadori kötvényeket, amelyek Nayib Bukele folyamatos BTC vásárlásai miatt most a legrosszabbul teljesítő kötvények közé tartoznak.
„A kormány 7,7 milliárd dollár értékű eurókötvényeit túlságosan megbüntette a piac, annak ellenére, hogy Salvador jobb mutatókkal rendelkezik, mint más, hasonló helyzetben lévő országok.” – írta egy keddi bejegyzésében Simon Waever, a Morgan Stanley hitelstratégiákért felelős igazgatója.
Az ország még egy évig tudja fizetni az adósságait
Az ország 2027-es futamidejű kötvénye idén 32 centről 28 centre esett, pénteken pedig a történelmi mélypontnak számító 26,3 centes szintet is elérte.
„A piac egyértelműen egy olyan forgatókönyvre számít, amelynek során Salvador fizetésképtelenné válik, de nem kerül sor szerkezetátalakításra.” – írta Waever. „Az ország még legalább egy évig átvészelheti az adósságok kifizetésének elmulasztása nélkül.” – tette hozzá. Érdemes megemlíteni, hogy Salvador jelenleg államháztartási többlettel rendelkezik, és sokkal jobb helyzetben van, mint például Argentína, Egyiptom vagy Ukrajna.
Közel 48%-os veszteséget okozott Salvadornak a medvepiac
A közép-amerikai országgal szembeni piaci pesszimizmust sok elemző a salvadori elnök, Nayib Bukele kiszámíthatatlan politikájának tulajdonítja. Bukele ugyanis törvényes fizetőeszközzé tette a bitcoint, és folyamatosan hatalmas összegekért vásárolt a kriptovalutából. A novemberi 68 ezer dolláros történelmi csúcspont óta a bitcoin értékének egyharmadát veszítette el, ami Salvadornak közel 48%-os veszteséget okozott. A Bloomberg által összegyűjtött adatok szerint egyébként az ország jelenleg körülbelül 56 millió dollárnyi BTC-vel rendelkezik.
Bukele sokat kritizált politikája a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalásokat is megnehezíti.
„Ahhoz, hogy egy szerkezetátalakítás működjön, szinte mindig szükség van az IMF részvételére, vagy a kormány egyértelmű reformtörekvéseire. Tekintettel arra, hogy egy esetleges szerkezetátalakítás során nem biztos, hogy a kormány mindenben együttműködik az IMF-fel, könnyen előfordulhat, hogy a tárgyalás elhúzódik.” – írta Waever a bejegyzésben.