Érdekes bejegyzést tett közé az IMF, változik a narratíva?

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a kriptovalutákkal szembeni óvatossága ellenére megjegyezte, hogy a digitális eszközök hatékony alternatívái lehetnek a hagyományos pénzügyi termékeknek.

Egy blogbejegyzésben az IMF kijelentette, hogy egyes kriptovaluták és központi banki digitális valuták (CBDC) hatékonyabb fizetési megoldást jelenthetnek a hitel- és betéti kártyáknál, különösen az energiafogyasztás szempontjából.

„A konfigurációjuk konkrét részleteitől függően a CBDC-k és a kriptovaluták bizonyos fajtái energiatakarékosabbak lehetnek, mint a jelenlegi fizetési módok nagy része, beleértve a hitel- és betéti kártyákat” – írta az IMF.

A kripto- és kártyás fizetések integrálása

Az IMF továbbá felfedte, hogy egyes központi bankok azt fontolgatják, hogy a CDBC-ket fizikai kártyákon is elérhetővé teszik; így megoldást kell találni az energiafogyasztás csökkentésére. A szervezet kijelentette, hogy a kriptovaluták és a CBDC-k fizikai kártyákkal való integrálása elősegíti a tömeges elfogadást.

Az IMF elismerte, hogy bár a pénz jövője még ismeretlen, a CBDC-k és a kriptovaluták bevezetését fontolgató politikai döntéshozóknak átfogóan kell vizsgálniuk az energia kérdését.

Az intézmény szerint az energiafogyasztás központi szerepet fog játszani a pénz jövőjének meghatározásában, különösen az elosztott főkönyvi technológiát felölelő fizetési rendszerek esetében.

Azonban rámutatott arra, hogy a proof-of-work (PoW) kriptovaluták, mint a bitcoin is, több energiát fogyasztanak, mint a hitelkártyák, ezért megjegyezte, hogy jobb lenne inkább a proof-of-stake digitális pénzekre fókuszálni. Továbbá megjegyezte, hogy „ezek az előrelépések a kriptók energiafogyasztását jóval a hitelkártyáké alá szorítják”.

Korábban az IMF azt hangoztatta, hogy a kriptovaluták növekedése veszélyt jelent a pénzügyi stabilitásra. A szervezet sorra szólította fel a hatóságokat, hogy gyorsan lépjenek és hozzák meg a szükséges szabályozásokat a szektorra vonatkozóan. Ehhez különféle iránymutatásokat is adott, hogy segítse az egységes globális kriptoregulációs keretrendszer kidolgozását.

Érdekes módon Gita Gopinath, az IMF vezető közgazdásza ellenezte a kriptovaluták általános betiltásának ötletét, helyette a szektor szabályozását szorgalmazta.