„A kriptók gyorsabb szolgáltatást és alacsonyabb költségeket kínálnak” – IMF vezér
A közelmúltban Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ügyvezető igazgatója megosztotta gondolatait a kriptovalutákkal összefüggésben. Habár az IMF rendszeresen nekimegy a bitcoinnak és az altcoinoknak, a szervezet feje legalább elismerte, hogy a kriptók használata komoly előnyökkel jár.
Az 1945. december 27-én alapított IMF „a fenntartható növekedés és jólét elérésén dolgozik mind a 190 tagországa számára azáltal, hogy támogatja a pénzügyi stabilitást és a monetáris együttműködést elősegítő gazdaságpolitikákat, amelyek elengedhetetlenek a termelékenység, a munkahelyteremtés és a gazdasági jólét növeléséhez” – áll a szervezet weboldalán.
Ebből a propaganda szövegből azt gondolnánk, hogy a digitalizációt, az innovációt, a technológiát felkarolva az IMF kiáll minden modern eszköz mellett, a valóságban azonban komolyan nekimegy a 21. századi pénzügyi világ vívmányainak, a kriptovalutáknak. Mint arról már mi is többször írtunk, rendszeresen kritizálja Salvadort a bitcoin legalizálása miatt és nem egyszer negatív jelzőkkel illeti a kriptopénzeket.
Nemrég azonban az IMF vezetője érdekes kijelentést tett a kriptovalutákkal kapcsolatban.
Azt mondta ugyanis a digitális pénzekről:
„Nos, amikor valaki 20%-os hozamot ígér valamire, ami mögött nincs semmilyen eszköz, hogyan neveznénk ezt a dolgot általában? Piramisnak, vagyis ez egy piramis a digitális korban, de ne essünk abba a hibába, hogy a digitális pénz világában mindent azonnal negatívan minősítünk, mert három kategória van.
Az első a központi banki digitális valuták (CBDC). Ezek mögött az állam áll. Ez egy olyan univerzum, amelyet az országok 90%-a vizsgál. Ki ért elsőként célba? A Bahamák a dollárral, de most Nigéria is belépett. És számos kísérleti projekt van, amelyek közül a legnagyobbat Kína hajtja végre 128 millió résztvevővel. Ez ráébresztette arra, hogy azt mondjam, ez a dolog olyan gyorsan halad, hogy a Nemzetközi Valutaalapnak is fel kell karolnia.
A második kategória a stabilcoinok. Néhányuk megérdemli ezt a nevet, mert valamilyen eszköz fedezete van, és ha 1:1 arányban van fedezete, akkor valóban stabil… Minél kevesebb a fedezet, annál inkább fel kell készülni és vállalni kell a kockázatot, hogy ez az arcodba robban… Ha nagyon-nagyon őszinte akarok lenni, akkor együtt érzek azokkal az emberekkel, akik pénzt vesztettek, mert részben azért vesztettek pénzt, mert nem voltak igazán jól képzettek ebben az új befektetési világban.
És elérkeztünk a harmadik univerzumba, a kriptovalutákhoz… Itt tényleg a bizalom számít… Ez egy befektetési osztály… Szóval, az én álláspontom az, hogy nagyon nagy felelősség hárul a központi bankokra és más szabályozókra is annak biztosítása érdekében, hogy mindenki némi bizalommal léphessen ebbe a világba… A kriptoeszközök esetében némi szabályozás és pénzügyi oktatás szükséges.
De könyörgöm, hogy ne húzzuk ki magunkat ebből a fontos világból, mert mindannyiunknak gyorsabb szolgáltatást, sokkal alacsonyabb költségeket és nagyobb befogadást kínál.”